Chladný ostrovní stát dokáže v mnoha ohledech pořádně překvapit. A místy i pěkně zaskočit. Například tehdy, když vám některý z místních obyvatel nabídne zdejší delikatesu.
Pokud by před vás na Islandu někdo položil pokrm zvaný svið, možná byste se nejdříve vylekali a poté by se vám žaludek otočil vzhůru nohama – za předpokladu, že jste slabší povahy. Zdejší delikatesu totiž neustojí každý.
Co je svið?
Neobvyklé jméno nejen svým názvem, ale i podobou. Je to jídlo skládající se z celé ovčí hlavy, která je očištěná od srsti, přepůlená a poté uvařená.
Hlava se vaří tak dlouho, dokud není úplně měkká. Někde se ovčí hlava před vařením ještě namáčí do kyseliny mléčné.
Nic nesmělo přijít nazmar
Tento pokrm vznikl již před lety. V rodinách, kde nebylo peněz nazbyt (a svého času zde panovala větší chudoba, peníze chyběly skoro všude) se neplýtvalo jídlem.
Nic nesmělo přijít nazmar. Místní lidé se naučili zužitkovat úplně všechno a právě tak vznikl i pokrm nesoucí jméno svið.
Když místní porazili ovci, zpracovali ji úplně celou. Proto na stole skončila i ovčí hlava. Byla přepůlená vejpůl a často z hlavy vykukovalo oko.
Podává se i dnes
„Toto jídlo, známé jako svið, existuje dodnes,“ informuje atlasobscura.com. Islandští kuchaři vezmou ovčí hlavu, rozpůlí ji, vyjmou mozek, zbaví hlavu srsti a pak hlavu hodinu nebo déle vaří.
Poté se podává se šťouchaným tuřínem nebo bramborovou kaší. Tento pokrm je podle těch, kteří našli odvahu jej ochutnat, netradiční kombinací chutí.
Líčko je nejmasitější kus, s typickou chutí a texturou skopového masa. Jazyk poskytuje pěkný kus svalů a oční bulva zase šťavnaté praskání, když je zmáčknuta mezi zuby.
Pokrm se také podává s přílohou z tuřínu, rebarborového želé či již zmíněné bramborové kaše. „Zejména během tradičního islandského zimního festivalu známého jako Þorrablót,“ vysvětluje tasteatlas.com.
Kde na něho můžete narazit?
Během festivalu Þorrablót uvidíte toto jídlo podávané formou bufetu. Zbytek roku však může být těžké ho sehnat.
Někteří islandští prodejci potravin prodávají pokrm předvařený nebo mražený. Co se týče restaurací, celoročně ho nabízejí jen zřídka. Dá se ale natrefit na výjimky, kde si můžete během roku v restauraci na tomto netradičním pokrmu pochutnat.
Zdroj: atlasobscura.com, tasteatlas.com
Autor: Karolína Nezbedová