Nedostatek vitamínu D, ale také věk nebo pohlaví. Zčásti máme propuknutí osteoporózy ve vlastních rukou, ovšem zcela jí zabránit neumíme. Naštěstí existují způsoby, jakými úbytek kostní hmoty zpomalit.
Kosti v těle jsou tkáně, které se neustále rozpadají a nahrazují se novým materiálem. Při osteoporóze se kosti odbourávají rychleji, než se obnovují, následkem čehož jsou méně husté, poréznější a křehčí. Oslabené kosti jsou pak náchylnější ke zlomeninám.
Co způsobuje osteoporózu?
Většina lidí dosahuje maximální kostní hmoty kolem 20. roku života a s přibývajícím věkem rychlost úbytku kostní hmoty převyšuje schopnost těla kosti obnovovat. Zvýšenému riziku osteoporózy čelí starší jedinci, zejména ženy s tenčími kostmi a sníženou hladinou estrogenu po menopauze.
Hormon estrogen je podle Medical News Today nezbytný pro zdravé kosti, protože podporuje činnost osteoblastů, což jsou buňky, které vytvářejí nové kosti. Nízká hladina estrogenu ovlivňuje fungování osteoblastů, takže produkují málo kostní hmoty a neudržují správně její strukturu. Mezi další rizikové faktory patří nedostatek vitamínu D, kouření, některé léky, podvýživa a specifická onemocnění, jako je revmatoidní artritida.
Prevence osteoporózy
Existují různé způsoby, jak předcházet úbytku kostní hmoty, mj. konzumace potravin bohatých na vápník a vitamín D, užívání doplňků stravy s vápníkem a vitamínem D, pravidelné cvičení, jako je chůze, běh, skákání přes švihadlo, posilování nebo kliky, vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.
Léčba osteoporózy
Osteoporóza je sice nevyléčitelná, ale různé léčebné metody se zaměřují na její prevenci a zpomalení jejího postupu. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci změn životního stylu a léků, které zpomalují odbourávání kostí a v některých případech umožňují jejich obnovu.
Nejrozšířenějšími léky na osteoporózu, které se běžně předepisují ženám po menopauze, jsou bisfosfonáty. Ty mohou podle článku Kavithy Ganesany a kol. pomoci zpomalit úbytek kostní hmoty a podpořit její budování.
Možnou léčbou osteoporózy je i estrogenová substituční terapie, která zahrnuje užívání umělého estrogenu ke zvýšení jeho hladiny v těle. Léčba může zlepšit příznaky menopauzy, jako je nespavost a návaly horka, a také úbytek kostní hmoty.
Mezi nefarmakologické možnosti řadí Healthline fyzickou aktivitu (např. cvičení s vlastní váhou), která pomáhá zpomalit úbytek kostní hmoty související s věkem a v některých případech může mírně zlepšit hustotu kostí.
Kostem prospívají také potraviny či doplňky stravy s vitamínem D a vápníkem. Mezi potraviny bohaté na vápník patří mléčné výrobky, tmavě zelená zelenina, obohacené obiloviny a chléb nebo sójové výrobky.
Zdroj: Medical News Today, Healthline, Kavitha Ganesan, Bisphosphonate, 2023
Autor: Dominika Jandorová