Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Ten byl na toto datum stanoven Mezinárodní organizací pro kávu v roce 2015. Ačkoli jsou důvody nejasné, některé informace uvádí, že by se mohlo jednat o spojení s počátkem kávové sezóny v některých zemích. Ať už je to jakkoli, letos se na tento významný den můžete díky následujícímu článku o kávě mnohé dozvědět.
Cílem Mezinárodního dne kávy je nejen oslavovat kávu jako nápoj, ale zároveň také upozornit na problémy, kterým čelí pěstitelé kávy po celém světě. Svátek se velmi rychle rozšířil po celém světě a už několik let ho tak slavíme i u nás.
Káva je vlastně z ovoce
O kávě existuje mnoho zajímavých faktů, které jste nejspíš už v minulosti slyšeli. Na druhou stranu jsou ale také méně známé informace, o které se s vámi podělíme. Věděli jste například, že kávová zrna jsou ve skutečnosti součástí ovoce?
Kávovník je totiž ovocný strom, jehož plodem jsou peckovice. Kávová zrna jsou potom součástí těchto kávových třešní. Samotný plod je navíc jedlý, často se suší a v některých zemích používá k výrobě čaje.
Nejvíce kávy se vypije v New Yorku
Říká se, že New York je město, které nikdy nespí. A nejspíš tohle je ten důvod. Podle statistik totiž průměrný obyvatel tohoto amerického města vypije sedmkrát více kávy za rok než lidé z jiných částí světa.
Jedná se o jedno z nejlidnatějších měst na světě a kavárny jsou zde skutečně na každém kroku. Jsou součástí místní kultury a jen málokdo si dovede představit, že by si minimálně jednou denně nešel sednout s přáteli ke kávě, ačkoli už třeba dvě doma měl.
Původně byl pojem spojen s vínem
Původ slova káva je také zajímavý. Pochází totiž z arabského qahwah. Tento výraz byl přitom původně považován za označení vína, uvádí WebMD. Jednalo o víno červené, proč se později pojem stal označením pro kávu, je ale nejisté.
Některé zdroje uvádí, že název pro kávu vznikl ve skutečnosti od jména oblasti Caffa v Etiopii, kde se původně káva začala pěstovat. Většina odborníků se nicméně přiklání k první verzi.
Zdroj: WebMD, Days of the Year, Live Science, Mental Floss, Good Housekeeping, Hindustan Times, Business Insider
Autor: Šárka Cvrkalová