Kaktusovým plodům opuncie se přezdívá indické fíky, což je narážka na to, že Kryštof Kolumbus se při přistání ve Střední Americe mylně domníval, že je v Indii. Ovoce se začalo pěstovat v nejteplejší oblasti Sicílie, která je na úpatí Etny.
Opuncie rostou i v hodně suchých oblastech
Dnes se tyto rostliny už hrdě tyčí v různých koutech Sicílie a staly se jedním ze symbolů tohoto koutu Itálie. Pro růst potřebují půdu bohatou na živiny, ale k jejich pěstování stačí asi 25 % závlahy ve srovnání s pěstováním jablek. Do budoucna by to mohla být rostlina pěstovaná hlavně v suchých půdách.
Jde také o ovoce, které lze poměrně snadno pěstovat pouze s pomocí organických ochranných prostředků a bez použití pesticidů. Rostliny jsou efektivní patnáct let, poté by se měly vyměnit za mladé.
Oblíbené tři druhy
Nejčastěji se pěstují podle Delicious Italy tři odrůdy, které mají různě barevné plody. Můžete tak narazit na plody se žlutou slupkou, které na sobě mají zelené proužky, a uvnitř je žlutooranžová měkká dužina, nebo jasně rubínové plody, které mají méně semen. Nejvzácnější jsou plody světle zelené barvy s křupavou, svěží dužinou.
Vláknina a vitamíny
Všechny plody jsou podle webu Harvest to Table bohaté na vitamín A a C, vitamíny skupiny B a minerální soli, jako je železo, draslík, hořčík, vápník a fosfor. Vysoký obsah vlákniny napomáhá lepšímu trávení a průchodnosti střev, zvyšuje pocit sytosti a přispívá ke snižování hladiny cukru v krvi. I přes příjemnou sladkost jsou plody nízkokalorické.
Bezodpadové zpracování
Pokud se mluví o opuncii jako o ovoci budoucnosti, je to nejenom kvůli malé náročnosti na vláhu, ale zajímavé je, že se z rostliny dá použít úplně všechno a nic se nemusí vyhazovat. Jedlé jsou i slupky a klodody, které nahrazují listy. Sušené rostliny mají využití v léčitelství a ze semen se lisuje jeden z nejcennějších olejů, který nachází uplatnění v kosmetickém průmyslu.
Jak se konzumuje
Chuť je popisována jako kombinace nejchutnějšího tropického ovoce, jahod, melounů a fíků. Konzumovat lze plody syrové, a to po odstranění tvrdých černých semen. Dužinu je možné také rozmixovat a přidat do jogurtu, použít k přípravě sorbetů nebo k dochucování nápojů. Pyré v kombinaci s vinným octem může být základem pro dobrý a osvěžující dresing.
V Mexiku se běžně používají v předkrmech, polévkách, salátech, nápojích, želé a džemech.
Na severní polokouli dozrávají plody opuncie v období pozdního léta až do začátku zimy. Nejlepší jsou plody menší velikosti, hladké a beze skvrn. Měly by být pevné, ale ne příliš tvrdé. Doporučuje se slupku odstranit v rukavicích, protože je pokrytá drobnými ostny. Slupka jde nejlépe oloupat ostrým nožem od shora dolů a po odkrojení vršku. Na ovoci mohou zůstat téměř neviditelné chloupky, které se nejsnadněji odstraní plamenem. Pro získání semen stačí oloupané ovoce přepasírovat.
Tonikum z opuncie a limetky
Budete potřebovat 1 šálek vody, ¼ šálku šťávy z opuncie, ¼ šálku toniku, ¼ šálku limetkové šťávy.
To vše se smíchá ve větší sklenici. Šťávu z opuncie si lze podle Allrecipes vyrobit i rozmixováním ovoce na pyré a scezením. Pro dospělé lze nealkoholické pití vylepšit kapkou ginu.
Zdroj: Allrecipes, Delicious Italy, Harvest to Table
Autor: Lída Kropáčková