Olomoucké tvarůžky patří mezi zrající sýry, které se vyrábějí na Moravě. Mají přitom specifickou vůni a chuť a zároveň obsahují minimum tuků.
Původ olomouckých tvarůžků
Olomoucké tvarůžky dnes nejsou spojovány s Olomoucí, ale spíše s Lošticemi (viz níže). První zmínky o nich každopádně pocházejí už z 15. století a v tomto období se vyráběly především ve vesnicích v regionu Haná. Následně se ale prodávaly na trzích v Olomouci. Díky tomu také získaly název, pod kterým je známe dodnes, nicméně původně se nazývaly „selské tvarůžky“.
Olomoucké tvarůžky v Lošticích
V roce 1876 začala olomoucké tvarůžky vyrábět firma A. W., a to v Lošticích, což je město v Olomouckém kraji, kde dnes žije necelých 3 000 obyvatel. Aktuálně je přitom tento moravský zrající sýr spojen především s tímto městem. Ačkoli byla firma v roce 1948 znárodněna a výroba začala upadat, v roce 1991 se vrátila do rukou potomkům původních majitelů. Aktuálně dokonce tvarůžky získaly PGI, tedy chráněné zeměpisné označení v rámci Evropské unie.
Olomoucké tvarůžky v kuchyni
Olomoucké tvarůžky patří mezi zrající sýry. Mají přitom pikantní chuť a specifickou vůni, stejně jako poměrně měkkou konzistenci. Zřejmě nejčastěji se konzumují syrové, a to často k pivu, což je velmi vhodná kombinace. Můžete si je ovšem také usmažit v trojobalu, výborné jsou naložené a lze si z nich připravit i pomazánku, a to na mnoho způsobů.
Olomoucké tvarůžky z hlediska zdraví
Sýry jsou všeobecně silně zakyselující, což platí o většině potravin, které se dnes v západním světě běžně konzumují. Na druhou stranu obsahují mnoho bílkovin a vápníků, za to málo sacharidů a tuků, neboť jsou vyráběny z odstředěného mléka. Proto si je jednou za čas rozhodně dopřát můžete a vašemu organismu prospějí. Navíc se díky nízkému obsahu tuků jedná o vhodnou potravinu pro redukční diety.
Zajímavosti o olomouckých tvarůžcích
- Pokud vás zajímá, proč právě název „tvarůžky“, vězte, že meziproduktem při jejich výrobě je tvaroh, jenž zraje se solí.
- Olomoucké tvarůžky si můžete pořídit nejen přírodní, ale také ochucené, a to např. paprikou, česnekem, cibulkou, kmínem anebo pepřem.
- Při nákupu je vhodné tvarůžky prohmatat. Neměly by totiž být příliš tuhé, ale spíše měkčí.
- V prostorách původní výrobny v Lošticích dnes existuje Muzeum olomouckých tvarůžků, kde můžete nahlédnout do historie jejich výroby.
- V tomto městě v okrese Šumperk se každoročně konají rovněž Slavnosti hudby a tvarůžků, takže si na své může přijít hned několik smyslů.