Olivy mnoho lidí nemá rádo. Přesto jde ale o potravinu, kterou by měl člověk do svého jídelníčku zařadit pravidelně. Pro lidské tělo totiž mají celou řadu zdravotních benefitů.
Olivovníky mají původ v Asii, my si je přesto spojíme především s tropickými evropskými zeměmi. I u nás je surovina běžně dostupná prakticky ve všech obchodech. A na nákupním seznamu by jednou za čas neměla chybět.
Černé a zelené
Černé a zelené olivy jsou ve skutečnosti stejný druh, což si uvědomuje jen málokdo. Ty zelené jsou pouze nedozrálé a sklízí se začátkem podzimu. Černé olivy mají čas sklizně v zimě. Hlavním rozdílem je, že zralé černé olivy mají více oleje.
Ať už zelené, nebo černé olivy se tradičně fermentují ve slaném nálevu. Zpracování trvá od několika dnů až po několik měsíců, záleží na využití různých druhů technik i na slanosti nálevu.
Proč jsou olivy zdravé?
Olivy mají velké množství vitamínů rozpustných v tucích, ke kterým patří vitamín E, A, D, K, píše WebMD. Dále obsahují železo, měď, vápník, draslík, zinek či hořčík.
Důležité je i to, že jsou plné esenciálních mastných kyselin. Olivy mají minimum kalorií, prospívají proto hubnutí. Mají pozitivní vliv na pleť a jsou vhodné pro těhotné ženy, kterým dodávají potřebné látky, doplňuje Cleveland Clinic.
Olivový salát
Olivy se dají využít v mnoha jídlech, obvykle je ale konzumujeme spíše jako doplnění pokrmu, nikoli jako jeho hlavní složku. Vyzkoušet ale můžete také olivový salát, který je plný vitamínů a toto tropické ovoce zde tvoří jeho základ.
Stačí smíchat černé a zelené olivy s provensálským kořením, olivovým olejem a balkánským sýrem. Tato kombinace chutná skvěle a jde o lehkou svačinku, kterou si můžete dopřát úplně bez výčitek.
Zdroj: WebMD, Healthline, Cleveland Clinic, BBC Good Food, Internstional Olive Council
Autor: Šárka Cvrkalová