Ryby jsou obecně považovány za zdravou kuchyňskou surovinu. Obecně bývají v tomto ohledu za nejlepší pokládáni losos či platýz. Přesto se často zapomíná na okouníka mořského.
Výskyt okouníka mořského
Okouník mořský (známý také jako okouník zlatavý) je mořská ryba řazená do řádu ropušnicotvární. Žije v severní části Atlantského oceánu, a to hlavně v Irmingerově moři, které se rozkládá mezi Islandem a Grónskem. V současné době ovšem stavy okouníka poněkud řídnou. Díky chutnému a zdravému masu je totiž předmětem komerčního rybolovu.
Kde ochutnat okouníka mořského?
Okouník zlatavý nepatří v České republice k právě nejznámějším rybám, přesto není nemožné jej sehnat. Prodávají ho některé větší obchodní řetězce a zakoupit si jej lze i v kamenných i internetových specializovaných obchodech s rybami. V nabídce mají okouníka také některé rybí restaurace, takže se skutečně nejedná o nedostupné zboží.
Okouník zlatavý v kuchyni
Okouník zlatavý patří mezi klasické mořské ryby, takže jej v kuchyni můžete využít stejně jako další zástupce této živočišné říše. Nejčastěji bývá připravován pečený okouník, kdy jej stačí omýt, usušit, pořádně prosolit a pokapat citrónem. Pak už ho dáte pouze do pekáčku s rozpuštěným máslem a použijete nejrůznější bylinky, čímž ještě zvýšíte jeho zdravotní hodnotu.
Okouník mořský a zdraví
Nejenže patří okouník mořský mezi zdravé ryby, ale podle některých zdrojů se dokonce jedná o nejzdravější rybu vůbec. Obsahuje totiž velké množství bílkovin, a naopak se v něm nevyskytuje větší množství nasycených tuků. Pokud si tedy rádi pochutnáte na rybím mase a okouníka jste ještě doposud nevyzkoušeli, je zřejmě nejvyšší čas na změnu.
Zajímavosti o okouníku mořském
- Ačkoli je okouník mořský chutnou a zdravou rybou, vizuálně nevypadá příliš lákavě. Především díky vypouleným očím má dokonce dosti podivný vzhled.
- Okouník navíc disponuje červenou barvou, pro což je v angličtině nazýván Redfish.
- Tato mořská ryba sice nejčastěji dorůstá do délky okolo 40 cm, ale jsou známí jedinci o velikosti jednoho metru.
- Okouník zlatavý přivádí na svět živá mláďata, což je poměrně netradiční. Noví jedinci se totiž líhnou z jiker už uvnitř samičky.
- Poněkud problematické je, že okouník disponuje jedovatými ostny. V některých zemích Evropské unie je proto ze zákona možné prodávat jen filety, které je neobsahují.