O nutnosti třídění odpadu slýcháme dnes a denně a podle nejnovějších analýz se už třídění stalo běžnou součástí každodenního života pro ¾ obyvatel České republiky..
Většina z nás tak dává odpadům šanci na další smysluplné využití, díky kterému pomáháme chránit přírodu a životní prostředí. Díky recyklaci totiž získáváme z odpadu tzv. druhotné suroviny, které jsou zdrojem materiálu pro další využití. Díky tomu se k vám rozbitá váza může vrátit v podobě sklenice, namísto toho, aby skončila bez možnosti dalšího využití na skládce odpadu.
Většina z nás už ví, že do sběrných kontejnerů nepatří nebezpečný odpad, že obaly musí být vyprázdněné, víme, jaký odpad patří do modrého, žlutého či zeleného kontejneru.
Přesto se v barevných kontejnerech často nachází obaly, které v nich nemají co pohledávat. Proto je nesmírně důležité sledovat materiálové značky, které jsou součástí obalů, a jež jasně a srozumitelně říkají, kam daný obal skutečně patří.
Používání recyklačních značek ošetřuje platná legislativa
O nakládání s odpady se starají nejen obce a města, touto problematikou se zabývají také zákony a předpisy, které se týkají likvidace a recyklace odpadů.
Vzhledem k tomu, že je ČR členem Evropské unie, platí i pro nás rozhodnutí Evropské komise č. 97/129 ES, které stanovuje, jaké recyklační značky mají výrobci používat pro své materiály. Není to však jediná platná legislativa.
Například Evropská směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech mimo jiné stanovuje nutnost vyrábět obaly takovým způsobem, aby je bylo možné dále využít nebo recyklovat.
Proto je na místě znát význam recyklačních značek, které říkají, jak správně nakládat s odpadem.
Než vhodíte obal do sběrného kontejneru, měli byste se jasně podívat, co říká jeho recyklační značka a jak s ním má být správně naloženo.
Recyklačních značek je několik, zapamatovat si je není těžké
Recyklační značku najdete na obalech produktů. Trojúhelníková grafická značka je doplněna o textové a/nebo číselné označení materiálu.
Můžete tak narazit například na materiálové zkratky: PAP pro papír, GL pro sklo, ALU pro hliníkový obal, nebo písmeno C, které udává, že se jedná o kombinovaný obal.
Důležité jsou pak také samotné symboly, kdy nám například trojúhelník s obrysovými šipkami udává, že je obal vyroben s podílem recyklovaného materiálu a může být nadále recyklován, trojúhelník s plnými šipkami značí obal vhodný k recyklaci.
Kulatý symbol se šipkami uvnitř je tzv. zeleným bodem – ochrannou známkou signalizující, že za daný obal byl uhrazen finanční příspěvek některou z organizací zajišťující zpětný odběr a opětovné využití obalových odpadů. Panáček vhazující obal do koše vás upozorňuje na to, že obal patří do koše či kontejneru, symbol přeškrtnuté popelnice zase indikuje, že obal není možné vyhodit do nádoby na směsný odpad, ale musíte jej odevzdat k ekologické likvidaci.
Jak vidíte, symbolika recyklačních značek není nikterak složitá – naopak vám jejich znalost může ušetřit spoustu času, kdy byste si lámali hlavu nad tím, kam daný obal asi patří. Recyklační značky vám pomohou stát se ještě lepším třídičem a dát použitým obalům šanci na nový život. A to má opravdu velký smysl!