Odpadkový talíř sice zní jako něco, od čeho byste se měli držet dál, po jeho objednání ale místo odpadků dostanete bohatý výběr nejrůznějších pokrmů. Však studenti, kteří si odpadkový talíř jako první poručili, si také často vaří stylem „co dům dal“.
Odpadkový talíř je nejen jídlo, ale i kultovní fenomén, který symbolizuje bohatství a rozmanitost americké kuchyně. Tento pokrm, původem z Rochesteru v New Yorku, se díky své univerzálnosti rozšířil po celém americkém kontinentu.
Kde se vzal odpadkový talíř?
Vznik odpadkového talíře se podle webu Eater datuje do začátku 20. století, kdy řecký přistěhovalec Alexander Tahou založil v americkém Rochesteru restauraci West Main Texas Hots. Slovo „hots“ odkazovalo na rochesterské hot dogy, které se vyrábějí v červené a bílé variantě, první z nich je standardní hot dog a druhý je neuzený hot dog z vepřového, hovězího a telecího masa, podobný německému weisswurstu.
Ve 40. letech převzal restauraci Alexandrův syn Nick a změnil její název na Nick Tahou Hots. Traduje, že vysokoškolští studenti v 80. letech žádali „ten talíř se všemi odpadky“, a tak talíř s odpadky dostal svůj oficiální název, který byl v roce 1992 zpečetěn ochrannou známkou. Od té doby se pokrm rozšířil po celé oblasti a restaurace nabízí své vlastní verze tohoto talíře.
Co nesmí na odpadkovém talíři chybět
Tradiční odpadkový talíř se skládá z kombinace příloh, jako jsou hranolky nebo makarónový salát, doplněných o bílkovinnou složku jako hot dogy, kuřecí řízky, mozzarellové tyčinky, vegetariánské hamburgery, smažený sýr, párky nebo smaženou rybu.
Původní verze odpadkového talíře používá aromatickou, masitou pálivou omáčku, kterou si můžete snadno připravit z cibule, česneku, hovězího masa, rajčatové omáčky, octa a hrstky koření včetně kajenského pepře a chilli. Po sestavení talíře se doporučuje vše důkladně promíchat, abyste v každém soustu dostali kousek od všeho.
Zdroj: Eater, Visit Rochester, Mashable, USA Today
Autor: Dominika Jandorová