Novoroční čínská gastronomie aneb pokrmy, které vám přinesou v roce 2022 štěstí

Zdroj: Shutterstock

Tak jako v každé kultuře i v Číně mají, co se týče jídla, své tradice. Během čínského Nového roku se jí některá jídla, která mají symbolický význam – měla by přinášet štěstí.

Toto jídlo se podává během šestnáctidenního festivalového období, zejména na novoroční čínskou večeři na silvestra. Věří se, že přinese štěstí pro nadcházející rok.

Pozitivní symbolika těchto tradičních čínských novoročních jídel je založena na jejich výslovnosti a vzhledu. Nezáleží jen na pokrmech samotných, ale také na jejich přípravě a způsobu podávání.

Mezi nejběžnější jídla čínského Nového roku patří ryby, knedlíky, jarní závitky a Nian gao. Existuje sedm základních čínských lunárních novoročních jídel, níže je uvedena jejich symbolika.

Ryby – zvýšení prosperity

V čínštině slovo ryba znamená přebytek. Jedná se o tradiční pokrm na jídelním lístku na Nový rok. Číňané mají rádi na konci roku přebytky, jelikož u nich vládne myšlenka, že když se jim podařilo něco ušetřit, v příštím roce to může být ještě lepší.

Dušená ryba je jedním z nejznámějších receptů. Jaká ryba by měla být vybrána pro novoroční večeři, však záleží na chuti. Hodně záleží na tom, jak se ryby jí. Ryba by měla být posledním jídlem, které zbyde, jelikož představuje přebytek.

Hlava by měla být umístěna směrem k významným hostům nebo starším, což představuje respekt. Ten, kdo sedí u rybí hlavy, musí jíst jako první, teprve poté se mohou přidat ostatní. Také se dodržuje zvyk, že dva lidé u hlavy a ocasu by měli pít společně.

Čínské knedlíky – bohatství

Knedlíky se považují za šťastné jídlo a tradiční pokrm, který se jí na silvestra. Je populární zejména v severní Číně. Jejich tradice je historicky 1800 let stará.

Legenda praví, že čím více knedlíků člověk sní během oslav Nového roku, tím více peněz může v příštím roce vydělat.

Knedlíky se obvykle skládají z mletého masa a jemně nakrájené zeleniny zabalené v tenké slupce z těsta. Náplně mohou být různé, například krevety nebo ryby. Různé náplně mají také různé významy. Zakázané je kysané zelí, jelikož znamená špatnou budoucnost.

Co se týče způsobu podávání, měly by být uspořádány do čar místo do kruhů. Ty totiž znamenají, že se život člověka bude točit v kruzích a nikdy se nikam nedostane.

Jarní závitky – bohatství

Jarní závitky dostaly své jméno podle toho, že se jí během svátku jara. Jsou obzvláště populární ve východní Číně.

Jsou válcovitého tvaru a mohou být plněné zeleninou či masem, ale také něčím sladkým. Stejně jako knedlíky mají těstovinový obal a smaží se dozlatova. Svou zlatou barvou mají přitahovat bohatství.

Lepkavý rýžový dort – vyšší příjem nebo pozice

Koláč z lepkavé rýže pro Číňany znamená být rok od roku výš. Přeneseně to může mít různé významy, jako například růst obchodního úspěchu, lepší známky ve studiu, růst výšky dětí, povýšení v práci apod.

Hlavními složkami jsou rýže, cukr, kaštany, čínské datle a lotosové listy. Rýže se navíc vaří přibližně deset hodin, aby dobře lepila.

Sladké rýžové kuličky – rodinná pospolitost

Jedná se o hlavní jídlo během oslav Nového roku, ale v jižní Číně je lidé jedí během jarního festivalu. Jejich výslovnost a kulatý tvar jsou spojeny se shledáním a bytím spolu.

Nudle dlouhověkosti – štěstí a dlouhověkost

Tyto nudle jsou delší než klasické nudle, jelikož se nekrájí. Jsou buď smažené a podávají se na talíři, nebo se vaří a podávají se v misce s vývarem. Pro svou délku symbolizují dlouhověkost.

Ovoce štěstí – plnost a bohatství

Během období čínského Nového roku se konzumují zejména mandarinky, pomeranče a pomelo. Toto ovoce bylo vybráno pro svou kulatost a zlatou barvu symbolizující plnost a bohatství.

Tradiční úsloví říká, že konzumace tohoto ovoce přináší nepřetržitou prosperitu, čím více budete jíst, tím více bohatství vám přinese.

Zdroje: chinahighlights.com, receptyschuti.cz, gastroahotel.cz
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz