Pokud máte rádi sladké nápoje či jiné pochutiny, měli byste podle vědců ze Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University přehodnotit svůj jídelníček. Jejich nová studie ukazuje, že konzumace velkého množství zpracovaných potravin je spojena se zhoršením psychického zdraví.
O zpracovaných potravinách
Akademie pro výživu a dietetiku definuje zpracované potraviny jako „potraviny, které byly vařeny, konzervovány, mraženy, baleny nebo jejichž nutriční složení bylo změněno obohacením, konzervací nebo přípravou různými způsoby“.
Zpracované potraviny nejsou podle nich automaticky nezdravé. Záleží na stupni zpracování. Autoři studie upozorňují, že ultrazpracování potravin ochuzuje živiny, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamíny, minerální látky a fytochemikálie, a zároveň zvyšuje množství kalorií, cukru, nasycených tuků a soli.
Dr. Eric Hecht a jeho tým použili ke zkoumání této problematiky celostátní reprezentativní vzorek populace Spojených států. Do studie bylo zahrnuto celkem 10 359 osob starších osmnácti let z amerického Národního průzkumu zdraví a výživy.
Výsledky studie
Potraviny a nápoje, které konzumovali, byly rozděleny do kategorií: nezpracované nebo minimálně zpracované, zpracované kulinářské přísady, zpracované potraviny nebo ultrazpracované potraviny. Každý typ potravin byl uváděn jako procento denních kalorií.
Výzkumníci se zaměřili na měření deprese, úzkosti a dalších příznaků zhoršení psychického zdraví. „Zjistili jsme, že jedinci, kteří konzumují větší množství ultrazpracovaných potravin, hlásí také více nežádoucích příznaků duševního zdraví, jako je úzkost, a příznaky spojené s mírnou depresí,“ uvedl autor studie Hecht.
Možné vysvětlení
Pokud jde o příčinu souvislosti mezi ultrazpracovanými potravinami a duševními chorobami, Hecht uvedl, že to souvisí s několika faktory.
„Například strava s vysokým obsahem ultrazpracovaných potravin často postrádá základní živiny a má vysoký obsah přidaných cukrů, přičemž bylo zjištěno, že oba tyto faktory jsou spojeny s nepříznivými příznaky duševního zdraví.“
Ultrazpracované potraviny také obsahují řadu chemických látek, jako jsou emulgátory, které mohou mít nepříznivý vliv na střevní mikrobiom, což může vést k zánětům v celém těle.
Co si ze studie můžeme odnést?
Na základě výsledků této studie je podle Kristine Dilley, registrované dietoložky z The Ohio State University Wexner Medical Center, důležité zařadit do jídelníčku více celých potravin.
„Celé potraviny poskytují mnoho živin, které ultrazpracované potraviny postrádají, což následně podporuje všechny funkce našeho těla s cílem podpořit zdraví a pohodu,“ vysvětlila Dilley pro Healthline.
Dodala, že jsou také sytější díky vyššímu obsahu vlákniny a vody, což může pomoci snížit velikost porcí a eliminovat nadměrné svačiny, což zase sníží celkový příjem kalorií.
„Začněte jednoduše tím, že si ke svačině přidáte kousek ovoce nebo do jídla přidáte čerstvou či mraženou zeleninu.“
Zdroj: Healthline, Charles H Hennekens, Cross-sectional examination of ultra-processed food consumption and adverse mental health symptoms, 2022
Autor: Dominika Jandorová