V touze o zhubnutí se lidé snaží vyzkoušet různé triky a tipy, jak toho docílit. A tak jeden přestane jíst sacharidy, druhý si hlídá kalorie, další nárazově chodí do posilovny. Ve skutečnosti však tyto nárazové pokusy o zhubnutí mohou nadělat mnoho škod, a ačkoliv se ještě nejedná o poruchu příjmu potravy, má toto stravování svůj název – neuspořádané.
Poruchy příjmu potravy, jako jsou mentální anorexie nebo mentální bulimie, jsou diagnostikovány podle specifických a úzkých kritérií. A pak je neuspořádané stravování.
Není poruchou ani zdravým stravováním
Server Healthline definuje neuspořádané stravování jako stravování, které ještě nesplňuje známky poruch příjmu potravy, ale může negativně ovlivnit fyzické, duševní nebo emocionální zdraví.
„Na jedné straně je zdravé stravování, nebo jen pravidelné staré stravování, a na druhé straně extrémní nebo nezdravé chování, které je poruchou příjmu potravy. Neuspořádané stravování by bylo někde mezi,“ vysvětlila pro zmíněný server dietoložka zaměřená na hmotnost Chelsea Levy.
Ačkoliv tedy není neuspořádané stravování poruchou příjmu potravy, může k ní vést, a proto si zaslouží svou pozornost.
„Nepořádné stravování je často doprovázeno nespokojeností s tělem nebo potřebou vypadat určitým způsobem či dodržovat určitý režim,“ vysvětluje pro server Health Matters doktorka Evelyn Attia, ředitelka Centra pro poruchy příjmu potravy v New Yorku.
Psychická a zdravotní rizika
Symptomy neuspořádaného stravování lze dle serveru Eatright popsat například tak, že daná osoba často drží diety, má chronické výkyvy hmotnosti, cítí pocity viny a studu spojené s jídlem či se vyhýbá celým skupinám jídla.
Server National Eating Disorders Collaboration v této souvislosti dodává, že tento způsob stravování má negativní dopad na život člověka a je spojen se sníženou schopností zvládat stresové situace.
Lidé, kteří mají s tímto druhem stravování problémy, si je často sami neuvědomují a nevnímají, že mají jejich návyky vliv na fyzické a psychické zdraví.
National Eating Disorders Collaboration uvádí v souvislosti s tímto stravováním jako možné zdravotní komplikace rozvoj osteoporózy z důvodu vynechání některých potravin, únavu, bolesti hlavy či metabolické problémy.
Příčin vzniku je několik
Důvodem vzniku tohoto nebezpečného druhu stravování je dle Medical News Today několik.
Jedním z nich je sociální a kulturní faktor, kdy mají lidé nezdravé stravovací návyky a vzorce spojené s aktuálními trendy ve společnosti.
Další příčinou vzniku je pak emocionální faktor, který vychází ze stresu či aktuálního citového rozložení. Lidé se po rozchodu například dle zmíněného serveru mají tendenci začít špatně stravovat.
Dalším faktorem jsou například psychická traumata, kdy člověk po prožitém traumatu změní své stravovací návyky.
Server VeryWellMind dodává, že k rozvoji neuspořádaného stravování také dochází u osob trpících nějakou duševní poruchou.
Léčba je o prolomení špatných návyků
Léčba neuspořádaného stravování má pak stejný postup, jako tomu je u poruch příjmu potravy, tedy je zaměřena zejména na psychoterapii či lékařskou péči.
Léčba tak dle serveru VeryWellMind zahrnuje kombinaci individuální, skupinové nebo rodinné terapie a nutričního poradenství.
Cílem je dle zmíněné lékařky Evelyn Attia „prolomit cyklus a provést změny, které se zaměří na vzorec zdravějšího stravování“.
Zdroje: Healthline, Eatright, MedicalNewsToday, National Eating Disorders Collaboration, VeryWellMind, Heal Matters
Autor: Soňa Jiroutová