Intenzivně zpracované potraviny mohou zvýšit hladinu cukru v krvi, ovládnout chemii vašeho mozku a nutit vás vyhledávat další. Jak můžete rozpoznat a přerušit cyklus konzumace a přejídání se návykových potravin?
Závislost na jídle není oficiální lékařskou diagnózou, ačkoli návykové chování na jídle je spojeno se zdravotními stavy včetně obezity a poruchy příjmu potravy. O tom, zda je jídlo samo o sobě návykové, se stále diskutuje.
Opravdu jídlo způsobuje závislost?
„Někteří lidé se domnívají, že nemůžete být závislí na látce, kterou potřebujete k přežití, a že jídlo samo o sobě vlastně návykové není,“ říká psycholožka Susan Albers na stránkách lékařské kliniky v americkém městě Cleveland.
Jiní vědci (například v přehledové studii Lisy Merlo a kolektivu) však tvrdí, že jídlo je skutečně návykové. Určité potraviny spouštějí uvolňování chemických látek vyvolávajících dobrý pocit, jako je dopamin, podobně jako jiné návykové látky.
U lidí, kteří mají větší sklony k závislosti, mohou tyto chemické látky přebít jiné signály z mozku, které jim říkají, že jsou plní nebo spokojení, což může vést k cyklu přejídání.
Podle vědců se někdy lidé uchylují k návykovému stravovacímu chování jako ke způsobu, jak se vyrovnat se stresem a emocemi.
Nejvíce návykové potraviny
Potraviny, kterými se lidé nejčastěji nutkavě přejídají, mají obvykle něco společného: silnou kombinaci sacharidů (jako jsou rafinované obiloviny a/nebo cukr) a tuků.
V přírodě nenajdete mnoho příkladů této neodolatelné kombinace. Výrobci zpracovaných potravin však mohou míchat ingredience a chemicky přehánět chutě, aby vytvořili tak lákavé chuťové vjemy, že budete chtít stále další.
V studii Ashley Gearhardt a kolektivu, v níž se vědci ptali lidí, jakými potravinami se nejčastěji přejídají, byly některé z nejčastějších odpovědí následující:
- čokoláda
- zmrzlina
- hranolky
- pizza
- sušenky
- chipsy
- dort
- cheeseburgery
Varovná znamení
Nejste si jistí, zdali jste se nestali také závislými na určitém druhu potraviny? Za znepokojující se považují tyto vzorce chování:
- Jíte dál i po nasycení.
- Máte pocit nekontrolovatelnosti v souvislosti s určitými potravinami.
- Pomyšlení na jídlo vás stresuje.
- Jiné činnosti, které vám dříve přinášely potěšení, považujete za méně příjemné.
- Děláte si zacházky jenom proto, abyste si obstarali určité potraviny.
- Vyhýbáte se společenským nebo pracovním akcím kvůli jídlu.
- Pokračujete v tomto chování navzdory jeho negativním důsledkům.
Důležitá je odborná pomoc
Samotná síla vůle je jen zřídkakdy dostatečně silnou obranou proti závislosti na jídle a začarovanému kruhu chutí, přejídání a pocitu viny, který vytváří.
Dr. Albers doporučuje spolupráci s psychiatrem nebo psychologem, který vám pomůže řešit jak fyzické příznaky, tak základní emocionální faktory, které mohou přispívat k vaší závislosti na jídle.
Čím více si uvědomujete, jaké síly působí na vaše chutě a jaké strategie vám mohou pomoci s nimi bojovat, tím větší máte šanci se jich zbavit a uzdravit se.
Zdroj: Cleveland Clinic, Ashley N. Gearhardt, Which Foods May Be Addictive? The Roles of Processing, Fat Content, and Glycemic Load, 2015, Lisa J. Merlo, What Is the Evidence for “Food Addiction?” A Systematic Review, 2022
Autor: Dominika Jandorová