Neobejdou se bez něj žádné anglické Vánoce. Objevte kouzlo tradičního vánočního pudinku

Zdroj: Shutterstock

Žádné tradiční anglické Vánoce se neobejdou bez vánočního pudinku, který je v domácnostech oblíbený již po staletí. Je to ideální dezert, který si můžete připravit předem, protože jeho chuť se časem jen zlepšuje. 

Historie vánočního pudinku

Vánoční pudink pochází z Anglie. Tradiční pudink má tmavou barvu a obvykle se napouští brandy nebo jiným alkoholem. Původ vánočního nebo švestkového pudinku sahá několik století do minulosti.

Úplně první verze pudinku vznikla podle webu Pud for all seasons ve 14. století. Britové připravovali kaši zvanou „frumenty“ z hovězího a skopového masa s rozinkami, vínem, rybízem a kořením. V té době pudink připomínal spíše polévku a jedl se v době vánočních příprav.

Do konce 14. století prošly frumenty několika názvy včetně švestkového pudinku, vánočního pudinku nebo prostě zkratky „Pud“! Po 16. století se stalo dostupnějším sušené ovoce a pudink se pomalu měnil ze slaného na sladký.

Vánoční pudink se snažili zakázat

Švestkový pudink se stal obvyklým vánočním dezertem kolem roku 1650, ale v roce 1664 se ho puritáni v Anglii pokusili zakázat. Puritáni prý považovali vánoční pudink za „hříšně bohatý“ a „nevhodný pro bohabojné lidi“.

V roce 1714 jej král Jiří I. znovu zavedl jako součást vánočního jídla, protože mu pudink zachutnal. V polovině 18. století se vánoční pudink opět stal obvyklým dezertem vánoční večeře.

Suroviny na vánoční pudink

Recept na tradiční vánoční pudink byl za tu dobu vyladěn k dokonalosti, ale je k němu zapotřebí poměrně hodně surovin. Pokud jste se rozhodli vánoční pudink vyzkoušet, zřejmě vás čeká velký nákup, výsledek však bude stát za to.

Potřebovat budete: 120 gramů rozinek, 2 lžíce nasekané kandované pomerančové kůry, 2 lžíce jemně nasekané kandované citronové kůry, 2 lžíce nasekaných vlašských ořechů nebo mandlí, ½ šálku brandy, 150 gramů strouhanky, 70 gramů hladké mouky, ½ lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky soli, ½ lžičky drceného hřebíčku, 1 lžičku mletého nového koření, 1 lžičku nastrouhaného muškátového oříšku, 165 gramů hnědého cukru, 2 vejce (našlehaná), 1 nastrouhané jablko, 1 lžíci tekutého lesního medu nebo melasy, kůru z 1 citronu, kůru z 1 pomeranče.

Pečení vánočního pudinku

Rozinky, ořechy a kandovanou citrusovou kůru dejte do mísy. Zalijte je brandy a promíchejte, aby se směs spojila. Přikryjte a nechte přes noc odstát, aby brandy plně pronikla do ovoce.

Druhý den dejte do mísy strouhanku, mouku, prášek do pečiva, cukr, koření a promíchejte. Do druhé mísy přidejte namočenou směs sušeného ovoce, nastrouhané jablko, citronovou a pomerančovou kůru a vejce. Promíchejte.

Přidejte suchou směs k ovocné směsi a důkladně promíchejte. Bude hustá a lepkavá. Pudinkovou formu vymažte máslem, vysypte moukou a přesuňte do ní pudinkovou hmotu, formou zatřeste, aby se hmota dobře rozložila.

Velký hrnec napusťte vodou a ponořte do něj formu, voda by měla zasahovat do ¾ formy. Hrnec zakryjte alobalem a dejte do trouby předehřáté na 150 °C. Pečte 2,5 až 3 hodiny. Hodinu před koncem sundejte alobal. Po vyjmutí z lázně nechte pudink zhruba 10 minut chladnout ve formě a poté jej opatrně vyjměte. Hotový pudink zabalte do fólie a uchovávejte v chladu.

Zdroj: Pud for all seasons, Recepty, Daring Gourmet

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz