Když někdo mluví o tom, že obaluje řízky, pravděpodobně si představíte, že při tom používá klasickou strouhanku, kterou koupíte za pár korun v každém obchodě. Víte ale o tom, že strouhanek je několik druhů? A jsou mezi nimi poměrně velké rozdíly.
Kromě klasické strouhanky se dají maso, sýry nebo zelenina obalovat i v dalších typech drceného pečiva. Podle toho jsou potom jídla jemná, křupavá, nebo dokonce změní svou chuť. Představíme vám 4 základní typy strouhanky, které je vhodné umět rozlišit.
Klasická strouhanka
Základem pro přípravu této strouhanky je pečivo. Rohlíky, bagety, chléb. Starší pečivo před sušením pokrájejte na menší kostičky a poté ho nechte ztvrdnout pod papírem nebo utěrkou. Poté už jen stačí kousky pečiva rozmixovat a máte strouhanku, kterou běžně koupíte v obchodě.
I když je strouhanka vyrobená z obyčejného pečiva, může se její chuť lišit právě podle toho, z jakého pečiva je. Naše česká strouhanka vyrobená z rohlíků tak může a pravděpodobně i bude chutnat jinak, než strouhanka vyrobená v Rakousku z tamějších housek či kaiserek.
Ochucená strouhanka
Někdy před smažením lidé přidávají do mouky nebo strouhanky koření, aby si například řízky dochutili. Dá se ale koupit nebo doma vyrobit už takzvaně strouhanka dochucená.
Jde o klasické nadrcené bílé pečivo, ke kterému přidáte koření dle své chuti. Bývají to často například sušené bylinky, které si člověk sám vypěstoval doma. Zajímavou chuť ale dodá i nejrůznější koření jako mletá sladká paprika, římský kmín nebo kurkuma.
Z kukuřičných lupínků
Strouhanka z kukuřičných lupínků se dá koupit v obchodě, běžně bývá u pečiva vedle té klasické. Můžete si ji ale udělat velmi snadno i doma. Stačí, když obyčejné kukuřičné lupínky dáte do mixéru, nebo je rozbijete paličkou přes igelitový sáček.
Výhodou této strouhanky je extrémní křupavost a také jemná kukuřičná chuť. Bývá oblíbená například při smažení kuřecích paliček nebo křidýlek.
Panko strouhanka
Posledním typem strouhanky je panko strouhanka. Ta se dá u nás koupit ve specializovaných korejských obchodech. Vyrábí se z bílého toustového chleba bez kůrek, je proto jemná, nadýchaná, ale po usmažení velmi křupavá.
Oblíbená je při přípravě korejských jídel, často se v ní proto obaluje maso podávané k těstovinám či rýži. U nás je v posledních letech stále více a více oblíbená.
Zdroj: Taste, Jíme to, Americas Taste Kitchen, Tasting Table
Autor: Šárka Cvrkalová