Nejvzácnější těstoviny světa: „Božská vlákna“ můžete ochutnat jen na jednom místě na světě

Zdroj: Shutterstock

Dvakrát ročně putují poutníci na Sardinii pod rouškou noci z města Nuoro do vesnice Lula. Na cestě je nezastaví nepohodlí, únava ani hlad. Poutníků jsou stovky až tisíce. Po dvaceti kilometrech, u vchodu do Santuario di San Francesco, dosáhnou svého cíle.

Poděkování za spravedlnost

Původ procesí se váže k události, která se odehrála již v roce 800 našeho letopočtu. Mladý muž obviněný z vraždy a pronásledovaný za svůj zločin tvrdil, že je nevinný, a uchýlil se do jeskyně vzdálené asi 24 kilometrů od kostela Nuora.

Mladík byl však objeven, postaven před soud a jako zázrakem prohlášen za nevinného. Během svého úkrytu v jeskyni se modlil ke svatému Františkovi, a když se dozvěděl, že jeho nevina byla uznána, nechal zde na počest svého patrona postavit svatyni. Na podzim 4. října se k jeskyni a svatyni koná procesí, po němž následuje slavnostní svátek filindeu.

Těstovinový grál

Poutníkům však překvapivě nejde o nalezení samotné svatyně, ale o to, aby ochutnali možná nejvzácnější těstoviny na světě.

Su filindeu – v sardštině doslova „Boží nitě“ – jsou těstoviny na výrobu neuvěřitelně složité. Vyrábějí je pouze tři ženy na Zemi a všechny žijí na Sardinii. Těstoviny vyrábí pouze na svátek svatého Františka, který se koná jednou za dva roky. Nevšední tradice je stará již 200 let.

Těsto tvoří pouze tři ingredience: pšeničná krupice, voda a sůl. Podobně nekomplikované je i servírování. Nudle se podávají ve zvěřinovém vývaru ze skopového masa s pikantním sýrem pecorino.

Výrobu zvládnou jen vyvolení

Připravit samotné těstoviny je však téměř nemožné. Inženýři společnosti Barilla se neúspěšně pokoušeli sestrojit stroj, který by dokázal tuto techniku reprodukovat.

Sardinii navštívil i slavný šéfkuchař Jamie Oliver, který doufal, že se mu podaří nepolapitelné nudle ovládnout. Po dvou hodinách to vzdal.

Paola Abraini, jedna ze tří žen, které výrobu ovládají, říká, že nejtěžší je „porozumět těstu rukama“. Těsto hněte tak dlouho, dokud není tvárné jako modelína, a pak jej dále zpracovává do tenkých pramenů.

Když je těsto málo pružné, namočí žena prsty do misky se slanou vodou. Když potřebuje těsto zvlhčit, pomůže jí nesolená voda. Podle Abraini trvá roky, než člověk dokáže vytvořit těsto o správné struktuře.

Božské dílo

Když konzistence dosáhne dokonalosti, Abraini těsto roztáhne znovu a znovu zdvojnásobí jeho objem. Po osmi kolech vrstvení jí v rukou zůstane 256 jemných pramenů.
Jemná vlákna opatrně natahuje na kruhový dřevěný rám a kříží tři vrstvy nudlí přes sebe. Pak nechá su filindeu uschnout na slunci.

Snaha o zachování tradice

Výrobkyně filindeu Paula Abraini by ráda tuto vzácnou techniku naučila další zájemce, a tak se obrátila na místní vládu, zda by se nenašly peníze na otevření školy. Bohužel neuspěla.

Pak se snažila naučit mladé místní obyvatele vyrábět těstoviny u sebe doma, ti se ale nechali odradit složitostí a vzdali to.

Naštěstí ji do Říma pozval gurmánský časopis Gambero Rosso, aby její postupy natočil pro další generace. Začala také vyrábět filindeu pro několik restaurací, které její úžasné těstoviny servírují zákazníkům z celého světa.

Zdroj: atlasobscura.com, orderisda.org
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz