Nejlepší dieta pro muže: Záleží na vašem cíli i na věku. K nastavení zdravého životního stylu pomůže středomořská strava

Zdroj: Shutterstock

Ne každá dieta je pro každého. Někdo chce zhubnout, někdo nabrat svaly, někdo se jen udržet v kondici. To, jakou dietu vyzkoušíte, byste ale měli vybírat i podle toho, zda jste žena, nebo muž. Následující dietní plány jsou vhodné především pro pány.

Muži mají odlišné nutriční potřeby než ženy v příjmu kalorií a živin, vysvětluje Medical News Today. Některé diety se navíc soustředí mimo jiné na zdraví prostaty a mužské plodnosti. Ačkoli následující dietní plány mohou vyzkoušet i ženy, mužům jsou obvykle doporučovány.

Záleží na cíli

Dietu obvykle dodržujeme s cílem zhubnout. V takovém případě se mužům doporučuje takzvaná weight watchers dieta, která má podle studie z roku 2016 velmi vysokou úspěšnost. Dieta spočívá v přiřazení bodů jednotlivým potravinám a ve snaze nepřekročit denní maximální počet bodů.

Pokud chcete dietním plánem dosáhnout především růstu svalů, je pro vás, pánové, vhodná především paleo dieta. Při té se konzumují minimálně zpracované potraviny, vhodné jsou především ryby, ovoce, zelenina, naopak omezeny jsou obiloviny a sladké potraviny, popisuje Healthline.

Pro celkové nastavení zdravého životního stylu je pak u mužů nejvhodnější dieta středomořská. Vysoký obsah čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, ořechů, fazolí, obilovin, ryb a nenasycených tuků vám pomůže zachovat si váhu, zároveň ale tělu dodat všechny látky, které potřebuje, píše Medicine Net.

Jakou dietu volit po 50?

U diety je důležité myslet také na to, kolik je vám let. Pánové po 50 by se měli zaměřit spíše na konzumaci zeleniny, ovoce, ořechů a nízkokalorických potravin obecně. Do života je také třeba zařadit zdravý pohyb minimálně třikrát do týdne.

Jde o to, že muži v tomto věku jsou ohroženi celou řadou nemocí. Pokud chcete zmírnit riziko infarktu, cukrovky, obezity a rakoviny a dožít se vyššího věku, pijte také minimum alkoholu a rozhodně vynechte kouření, radí BBC Good Food.

Obecně se doporučuje se v této fázi života vždy ohledně diety poradit s lékařem, který dobře zná váš zdravotní stav. Díky tomu můžete správně nastavit, které potraviny do jídelníčku přidat, a které naopak vynechat.

Zdroj: Medical News Today, Better Health, Healthline, BBC Good Food, Medicine Net, WebMD, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz