Přemýšleli jste někdy nad tím, proč někteří vaši přátelé mohou jíst, co chtějí, aniž by přibrali, zatímco vy bojujete s váhou, ať jíte cokoliv? Možná máte endomorfní postavu, která tloustne nejrychleji.
Charakteristika endomorfa
Existují tři hlavní typy lidské postavy: endomorf, mezomorf a ektomorf. Endomorf má vyšší procento tělesného tuku a méně svalové hmoty než mezomorf.
Endomorfové mají tendenci mít kulatější tvar těla a jsou citlivější na spotřebu kalorií. Mohou snadno přibírat na váze, více ukládají tuk a obtížněji hubnou.
Endomorfní dieta
Endomorfní dietní plán klade důraz na potraviny s vysokým obsahem bílkovin (hovězí, kuřecí, krůtí, vejce, losos), zdravých tuků (olivový olej, avokádo, ořechy, semínka) a komplexních sacharidů (celozrnné obiloviny).
Důležité jsou také mléčné výrobky jako jogurt, mléko, tvaroh, ovoce s nízkým obsahem sacharidů, např. bobuloviny, melouny, avokádo, zelenina s vysokým obsahem vlákniny, např. listová zelenina, chřest, celer, škrobová zelenina (sladké brambory, dýně) a luštěniny.
Při endomorfní dietě a většině dalších diet byste se měli vyhýbat jednoduchým sacharidům (bílé pečivo, potraviny s přidanými cukry) a sladkým potravinám, jako jsou sladkosti, koláče, sušenky, koblihy, džusy a sladké nealkoholické nápoje.
Výhody endomorfní diety
Jednou z výhod endomorfní diety je pocit sytosti při menším množství jídla. Není v ní totiž místo pro jednoduché sacharidy, které jsou rychle spáleny a podporují vyšší příjem kalorií, což může vést k nárůstu hmotnosti.
Zdravé tuky vám zase mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu, snížit vysoký krevní tlak a snížit riziko srdečních onemocnění.
Rizika endomorfní diety
Pokud jste zvyklí jíst hodně sacharidů, může být obtížné je omezit nebo změnit své stravovací návyky. Kontrola porcí vám může pomoci snížit kalorický příjem, aniž byste se museli zapojit do velmi nízkokalorické restriktivní diety.
Naopak byste se měli přílišným restrikcím vyhnout, protože je těžší je dodržovat dlouhodobě, a tak hrozí, že je budete porušovat, což by mohlo vést k jojo efektu.
Cvičení pro endomorfy
Každý úspěšný plán hubnutí by měl zahrnovat fyzickou aktivitu, jako je kardio a silový trénink, bez ohledu na váš tělesný typ.
Jedním z typů cvičení, které může endomorf (nebo kdokoli jiný) zvážit, je HIIT, což je zkratka pro vysoce intenzivní intervalový trénink.
HIIT zahrnuje zvýšení tepové frekvence intenzivní aktivitou, jako je sprint, prokládanou regeneračními obdobími běhu nebo chůze s nižší intenzitou.
Při typickém tréninku HIIT můžete minutu sprintovat, další minutu zpomalit do běhu nebo chůze a poté opět sprintovat – celkem maximálně 20 minut.
Pro hubnutí je zásadní také silový trénink nebo posilování. Zařazení silového tréninku do vašeho cvičebního režimu může zvýšit vaši svalovou hmotu a zlepšit rychlost metabolismu, zejména v kombinaci s kardio nebo aerobním cvičením.
Zdroj: ro.co, everydayhealth.com
Autor: Dominika Jandorová