Naučte se v obchodě vybrat toho nejlepšího lososa. Při nákupu mraženého buďte opatrní

Zdroj: Shutterstock.com

Lososa všichni milují a navíc je zdravý. Obsahuje cenné bílkoviny, draslík, vitamin B12 a je ceněný především pro své omega-3 mastné kyseliny, které prospívají fungování mozku, srdce a kloubů. 

S tolika různými druhy lososa může být užitečné vědět, který z nich je lepší než ostatní a jak každý chutná. Pro všechny, kteří touží jíst zdravěji, je dobré vědět, jak vybírat toho nejvhodnějšího 

Nejznámější druhy lososa 

Ne všechny druhy lososa vypadají nebo chutnají stejně. Některé druhy lze koupit snadněji než jiné.  

• Losos Sockeye (divoký losos nerka) je tichomořská odrůda, kterou lze rozpoznat podle sytě červené barvy a mastné textury.  Krásně sytou barvu získává konzumací krevet a zooplanktonu. Během tahu má červenou i kůži, jinak je stříbrná. 

Dá se koupit jako steaky nebo filety a nejlépe chutná grilovaný nebo uzený. Vcelku může vážit přes 4 kg. Vyniká nízkým obsahem tuku (asi 7 g ve 100 g svaloviny). Patří k nejoblíbenějším rybám.  

Losos Coho (stříbrný losos zvaný také kisuč) je nejlepší pro ty, kteří nemají rádi výraznou chuť lososa Sockeye. Pochází z Tichomoří a má krásné stříbrnou kůži a světle oranžové maso, které je mírně protučnělé (5,93 g tuku na 100 g svaloviny). Na chuť je velmi jemný a ty nejlepší úlovky míří do Japonska na výrobu sushi.  Na Evropském trhu je vzácný.  

Růžový (Gorbuša) losos je nejzákladnější odrůdou lososa. Má světle růžovou svalovinu, jemnou chuť a nízký obsah tuku. Žije ve studených vodách a celá ryba má většinou kolem 1 kg. Má jasně oranžovou barvu masa (6,5 g tuku na 100 g svaloviny). Jeho maso je považováno za méně kvalitní, a proto je i cenově příznivé. 

Losos Chum (keta) je jedna z nejmenších odrůd.  Používá se hlavně pro velké jikry dostupné ve sklenicích. Má méně tuku (4 g na 100 g svaloviny), takže je lehčí v chuti než Sockeye. Losos keta je díky ceně v poměru k vysoké kvalitě velice zajímavou variantou. Jeho svalovina není tak výrazně červená jako u lososa Sockeye.  

Losos Steelhead je ve skutečnosti mořský pstruh (duhový), který migruje proti proudu stejně jako jeho bratranec – skutečný losos.  Má podobnou texturu a chuť.   

Losos atlantický (norský) je chovaný na pouze farmách.  Je uměle barvený a dostupný po celý rok.  Každý chov nemusí splňovat podmínky udržitelnosti. Losos chovaný na farmě je obvykle tučnější (15 g tuku na 100 g svaloviny) než ulovený ve volné přírodě a má více kalorií, ale je stále velmi prospěšný. 

Losos královský (Chinook, čavyča) je nejlepší losos, kterého lze za peníze koupit, i když také jeden ze vzácnějších druhů.  Má více chuti, hustší maso a vyšší nutriční hodnotu.  Losos královský, dostupný v odstínech růžové, oranžové a mramorové, se obvykle vyskytuje na severozápadě Pacifiku, na Aljašce a v částech Asie. Ryba může mít až 14 kg (10,4 g tuku ve 100 g svaloviny). V Čechách je raritou, protože je o něj velký zájem v Japonsku. 

Jak dobře nakupovat čerstvého a zmraženého lososa 

Při nákupu lososa v obchodě je základním orientačním znakem jeho barva. Měla by být světle růžová, pokud je ryba chována na farmě, a tmavě růžová až oranžová, pokud je chycená ve volné přírodě. Neměla by mít žádné šedé nebo hnědé skvrny. Je dobré si k ní přivonět. Kvalitní ryba má jemný zápach spíše připomínající oceán a slanost než rybu. Losos by měl být pevný na dotek, bez slizkého povrchu. 

Mražený divoký losos je také dobrý, pokud je zmražený čerstvě z lodi. Při nákupu mražených ryb je třeba dávat pozor na ledové krystaly a spáleniny od mrazu. 

Pro syrová jídla, jako je sushi, je vhodný pouze čerstvý losos. Zmrazený losos konzumovaný syrový může způsobit zažívací problémy.  

Zdroj: greatist.com, bidfood.cz, optolov.ru

Autor: Lída Kropáčková 

Přidat na Seznam.cz