Naučte se dělat pražené mandle naslano i nasladko, provoní vám celý byt

Zdroj: Shutterstock.com

Pražené mandle – lahůdka, po které všichni sáhnou. Skvěle se hodí při posezení u vína či dobrého filmu. A co víc, můžete si je jednoduše připravit doma, takže vás již žádná nečekaná návštěva nepřekvapí.

Mandle jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. A navíc, jak uvádí web Prima receptář, jsou skvělým zdrojem antioxidantů (zejména vitamínu E) a vitamínů B1 a B6.

A právě zdraví prospěšný vitamín E a vláknina se nachází hlavně v hnědé mandlové slupce, která může být pro někoho hůře stravitelná a má mírně nahořklou chuť. Mandlím však dodává jejich vůni a chuť. Pro další zpracování v kuchyni jsou však vhodnější mandle loupané.

Jak oloupat mandle

Pokud máte radši loupanou variantu, ale doma máte jen mandle se slupkou, můžete si je snadno oloupat i sami. Stačí přivést vodu v hrnci k varu a neloupané mandle do ní vložit asi na jednu minutu. Tuto dobu určitě nepřekračujte, jinak mandle zgumovatí. Případně lze také mandle zalít vroucí vodou, ve které je nechejte pět minut.

Posléze je přeceďte a opláchněte studenou vodou. Slupka nabobtná a odlepí se, takže půjde z jádra lehce odstranit. Spařená jadérka můžete také vložit do utěrky a několikrát je promnout, slupky zůstanou v utěrce. Pozor však na to, že mandlové slupky špiní! Nakonec nechte mandle uschnout.

Pražit mandle můžete ve slupce i bez, možné jsou obě varianty, záleží na vaší preferenci. Budete potřebovat: mandle, olivový olej či máslo, sůl a koření či bylinky na dochucení. U způsobu pražení si můžete také vybrat – buď v troubě anebo na pánvi.

Pečení v troubě budete muset „vychytat“

Jestliže jste se rozhodli pro první variantu, mějte na paměti, že je obecně známo, že každá trouba peče trochu jinak. Na přesnou teplotu a čas si budete muset přijít sami, aby byly mandle přesně podle vašich představ.

Ale nezoufejte, návod přece jen existuje. Mandle rovnoměrně rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do předehřáté trouby. Teplota by měla být mezi 175 až 200 stupni Celsia. Po několika minutách mandle promíchejte, aby se otočily a rovnoměrně propekly.

V průběhu pečení je nezapomeňte kontrolovat. Jakmile začnou vonět a lehce hnědnout, měly by být hotové. Samotné pečení by mělo trvat asi 10 až 15 minut a vy samozřejmě ochutnávejte, abyste zjistili tu správnou dobu.

Dejte si pozor, aby mandle neměly tmavě hnědou barvu, po vytažení z trouby totiž ještě trochu dojdou. Pokud i tak vytáhnete mandle pozdě, ihned je přesypejte na studený plech, který proces pražení pomůže rychleji zastavit.

Osolte, okořeňte a nechce úplně vychladnout

Upražené mandle následně osolte a zakápněte troškou olivového oleje, můžete případně použít i oblíbené koření (vhodné je provensálské koření, paprika nebo tymián). Nikdy ho však na mandle nesypte v průběhu pečení, mohlo by zhořknout.

Před konzumací nechte jádra zcela vychladnout nejlépe tak, aby nebyly příliš u sebe. Jak uvádí server Nutsman, při chladnutí ve větší vrstvě mandle totiž ztrácejí svou křupavost a může se stát, že ve výsledku budou spíše gumové. Nesnězený zbytek se doporučuje uchovávat v uzavřené nádobě či sáčku.

Pražení na pánvi je rychlejší, pozor však na připálení

Pražení na pánvi je druhým způsobem, který je sice o něco rychlejší, avšak mandle se nepropečou tak dobře jako v troubě. Pomoci si můžete tím, že použijete rozpůlené mandle.

Mandle se na pánvi praží téměř nasucho, pouze je předtím podle webu Recepty mnutím v dlaních lehce omastěte kvalitním olejem nebo máslem. Jádra pak nasypte na rozpálenou pánev tak, aby byly jen v jedné vrstvě, rozhodně ne přes sebe.

Za stálého promíchávání pražte přibližně tři až pět minut. Jakmile začnou mandle měnit barvu dozlatova, rychle je přesypte na talíř s papírovým ubrouskem, který vsaje přebytečný tuk. Oproti pečení v troubě je tu jeden rozdíl – jakmile začnou mandle v pánvi vonět a mít hnědé okraje, musíte jednat opravdu rychle, aby se nespálily.

Máte radši mandle sladké?

Milovníky sladkého určitě zaujmou pražené mandle v cukru. Příprava je stejná jako u slaných ořechů, avšak jak uvádí Svět plodů, použijte zde výhradně máslo, které dodá ořechům lepší chuť. V posledním kroku vyměňte sůl za cukr (krystal nebo krupici). I sladké mandle lze ochutit kořením, jako je například hřebíček, badyán či skořice. Můžete přidat i vanilkový cukr.

A pokud si chcete připravit mandle ve sladké krustě, jaké dostanete na vánočních trzích, stačí je pražit na pánvi společně s cukrem. Na 200 gramů mandlí použijte přibližně 150 gramů cukru krupice a 100 mililitrů vody.

Nejprve vařte na nejvyšší stupeň. Jakmile začne směs houstnout, přisypte koření a důkladně míchejte. Když jsou mandle obaleny cukrem, snižte teplotu i frekvenci míchání a nechte cukr zkaramelizovat. Hotové mandle přemístěte na plech s pečicím papírem a nechte vychladnout.

Zdroj: jaktak.cz, nutsman.cz, prima-receptar.cz, svetplodu.cz, recepty.cz

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz