Nasušte si bylinky proti únavě a stresu

Bylinky
Zdroj: Shutterstock

Stres v našem těle dokáže nadělat velkou paseku a je tedy nutné se mu vyhnout, jak nejvíce to jde. Některá zaměstnání jsou však se stresem spojená a maminky od dětí ví také o stresu a únavě své. Jak si tedy pomoci? Pojďme objevit kouzlo bylin!

Lékárny jsou plné doplňku, které vám slibují, že vás zaručeně zbaví stresu. Když si ale přečtete příbalový leták, tak zjistíte, že obsahují výtažky bylin a pak mnoho zbytečných látek navíc. Raději tedy zvolte přírodní byliny, budou mít i vyšší efekt.

Vydejte se sbírat byliny

Ať se nám to líbí nebo ne, léto je již v polovině a podzim se neúprosně blíží. S ním i chladnější počasí, které doslova navádí k únavě. Nyní je tedy nejlepší čas vytvořit si zásoby bylinek, které všude rostou.

Heřmánek patří mezi květiny s pestrými léčivými účinky. Šálek heřmánkového čaje vám vždy zaručeně zlepší náladu a zároveň pomůže potlačit stres. Také s ním můžete vyřešit nespavost a zvládnout úzkosti. A navíc si na něm pochutnáte, takže hurá na heřmánek.

Další blahodárnou bylinkou je meduňka lékařská. Nejen že krásně voní, ale má i silné antioxidační účinky a má sedativní účinky. Díky nim vám pomůže k úlevě a odpočinku. Pokud se vám hůře usíná, je meduňka to správné, co si před spaním dát. A díky těmto účinkům vám pomůže i se stresem.

Velké množství éterických olejů obsahuje rozmarýn. Tato bylina vám pomůže k lepší paměti i fyzické výkonnosti díky chemické složce 1,8 cineol. Pomocí rozmarýnu si můžete lehce zlepšit náladu.

Již dle názvu dobromysl si můžete odvodit, že napomáhá dobré mysli. Dobromysl můžete pro lepší náladu buď vypít nebo si dát uklidňující koupel.

A nelze opomenout mátu, která si lehce poradí se stresem a zbaví vás napětí, a to díky mentolu, mentonu a mentylacelátu, které jsou jeho součástí.

Velmi známou bylinou pro snížení stresu a únavy je ženšen. Zároveň napomáhá ke zvýšení kondice a údajně podporuje dlouhověkost.

Naší nejstarší bylinou je ginkgo biloba, jejíž lístky obsahují flavonoidy, díky kterým se zlepšují okysličení těla a snižuje se tak únava.

A jako poslední bylinu uveďme kopřivu, kterou si natrháte úplně všude. Kopřiva obsahuje mnoho vitaminů a minerálů, díky kterým zahání únavu. Navíc si na kopřivovém čaji i pochutnáte.

Jak sbírat a sušit?

Bylinky sbírejte ideálně ráno poté, co opadne rosa. Vybírejte mladé a dobře vypadající rostliny. Snažte se nesbírat byliny v blízkosti silnice a ty spálené od slunce.

Poté byliny řádně očistěte od případných larv a špíny a dejte sušit. Byliny před sušením nikdy nemyjeme.

Bylinky poté vložte do tmavé, suché a větrané místnosti, kde teplota dosahuje maximálně 30–40 °C. Nikdy je nesušte na přímém sluníčku, protože by se spálily.

Ideálně je nechte sušit na nějaké síťce, protože ta umožňuje, aby k bylinám proudil vzduch. A nezapomeňte také na rovnoměrné rozložení.

Správně usušenou bylinku poznáte podle toho, že se rozpadá a šustí. Poté je dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte na suchém místě.

A nyní jste na podzimní únavu a splíny skvěle připravení!

Zdroj: ireceptar, Marianne, Region rozhlas, Top recepty

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz