Sůl je ve většině domácností pravděpodobně tím nejpoužívanějším kořením. Využijeme ji při přípravě snad všech pokrmů. Vždy bychom s ní ale měli zacházet opatrně. Přemíra soli může totiž našemu organismu výrazně uškodit.
Bez soli se neobejdeme. A to nejen kvůli chuti. Chlorid sodný je látka nezbytně nutná pro zdraví člověka. Udržuje totiž vyrovnanou hladinu vody v těle, vysvětluje Cleveland Clinic. Na druhou stranu ale nesmíme látkou tělo zahltit.
Nebezpečí nadbytku soli
Pokud budete konzumovat příliš mnoho slaných jídel, hrozí vám celá řada zdravotních problémů, varuje Healthline. Patří k nim vysoký tlak, cévní choroby, ale také tvorba ledvinových kamenů, slabé kosti, nebo dokonce rakovina žaludku.
Světová zdravotnická organizace doporučuje, abychom denně nepřijímali více než 5 gramů soli. Mnoho z nás jí ale podle všeho dnes konzumuje až dvakrát tolik. Pokud i vy patříte k těm, kdo si jídlo dosolují ještě dříve, než ochutnají, měli byste své návyky přehodnotit.
Jak poznáte nebezpečí?
Příznaků, že příliš solíte, je hned několik. Jakmile se objeví, měli byste se celkově zaměřit spíše na jídla méně kořeněná, ve většině směsí se totiž nachází právě i sůl.
K příznakům nadbytku soli v organismu patří například nadměrná žízeň, uvádí Healthline. Vypijete denně více než 3 litry vody, ale stále máte pocit, že potřebujete víc? Pokud ano, omezte slaná jídla a žízeň vás trápit nebude.
Dalším znakem je nadýmání a potřeba neustálého říhání. Objevit se mohou i otoky nohou, častá škytavka nebo větší únava. Řešte problémy dříve, než přerostou v nepříjemnou nemoc.
Zdroj: Heart Matters, Housten Metodist, Cleveland Clinic, WHO, WebMD, Healthline
Autor: Šárka Cvrkalová