Cibule je základem každé kuchyně. Ať už používáte raději klasickou, nebo červenou, jde o základ téměř každého pokrmu. Kusy cibule se přidávají do sklenic při nakládání okurek či paprik. Nebo se dá cibule naložit i sama o sobě.
Kyselá cibule dlouho vydrží a je skvělou přílohou k rizotu, zapečeným těstovinám, ale i k masu s brambory. Přitom na její přípravě není nic až tak složitého a zvládnete ji doma snadno, i když zrovna nejste šéfkuchař.
V několika snadných krocích podle našeho návodu si uděláte domácí pochoutku, které se nebudete moci nabažit. Vyzkoušejte to a uvidíte, že tahle zelenina najednou získá něco nového, něco, jí doposud chybělo.
Cibuli nakrájejte na tenká kolečka
Aby se cibule dobře nakládala, je ideální ji nakrájet na kolečka, ovšem ta by měla být tenká, aby se lák dostal mezi ně a cibule se v něm mohla pohodlně ve sklenici koupat.
Je na vás, zda zvolíte červenou cibuli, která je trochu sladší, nebo ostřejší bílou cibuli, postup pro vytvoření láku by měl být v obou případech stejný a výsledek se příliš lišit nebude.
Nebojte se experimentovat
Lák, ve kterém se bude cibule marinovat, můžete připravit podle svých preferencí. Základem je kombinace vody, cukru, soli a octa. Podle toho, zda máte raději nakládanou zeleninu sladší, nebo kyselejší, zvolte poměr.
Kdo má rád trochu exotické chutě, může přidat tymián či koriandr, ale nebojte se ani kmínu či hořčičných semínek. Už samotná kombinace vody s octem, cukrem a solí ale nastartuje proces nakládání.
Nejlepší ocet
Při nakládání cibule je nejvhodnější použít ocet jablečný. Ačkoli se dá použít i jakýkoli jiný, může ve výsledku přebít chuť zeleniny a zkazit požitek z ní. Bílý ocet je vhodnější spíše na nakládání okurek.
Ty se zavařují a vydrží i několik měsíců, ale cibuli je vhodné po pár týdnech v lednici zkonzumovat, proto je lepší využít spíše jablečný ocet, který jí dodá jemnost a který se příliš nepoužívá při zavařování.
Navíc v případě cibule není třeba ocet ani vařit či zahřívat, dají se nakládat doslova zastudena. Stačí jenom smíchat všechny ingredience a nechat naloženou zeleninu dva dny v lednici.
Proč cibule zrůžoví?
Pokud se vaše cibule ve výsledku bude jevit růžově, není to žádný problém. Je to pouze vlivem octa, soli, cukru a času. Není to špatně, není třeba panikařit a nakládanou zeleninu vyhazovat.
Podobně je to například i u česneku, který po naložení zmodrá. I v tomto případě za to může pouze působení octa a pokrm je normálně jedlý. Takže se ničeho nemusíte bát, pokazit se nakládání cibule snad ani nedá.
Nakonec máte skvělou přílohu, která se dá použít k mnoha jídlům a vydrží v lednici podle mnohých i několik měsíců. Pro jistotu ale doporučujeme ji zhruba do šesti týdnů zkonzumovat.
Zdroj: mashed.com, sharedappetite.com, loveandlemons.com
Autor: Shani Maiová