Obezita i nadváha zaznamenávají celosvětový nárůst a kromě jiných problémů s sebou u žen přinášejí menstruační dysfunkce vedoucí k anovulaci a neplodnosti. To pak vede k opožděnému rodičovství, potratům a následnému vyhledávání reprodukčních klinik.
Neplodnost je Americkou společností pro reprodukční medicínu popisována jako neschopnost otěhotnět po dvanácti a více měsících pokusů o přirozené oplodnění.
Na vině je leptin
Server Your Fertility uvádí, že ženy s nadváhou a obezitou mají vyšší hladiny hormonu zvaného leptin, který se tvoří v tukové tkáni.
Tento hormon může dle zmíněného serveru narušit hormonální rovnováhu a vést ke snížení plodnosti. Čím větší je nadváha, a to zejména v oblasti břicha, tím větší je riziko problémů s plodností.
Právě nadmíra břišního tuku je spojena s inzulínovou rezistencí, kdy tělo musí produkovat více inzulínu, aby udrželo hladinu cukru v krvi normální, a sníženou hladinou globulinu vázajícího pohlavní hormony, který se účastní regulace pohlavních hormonů androgenů a estrogenů.
To má za následek nepravidelné menstruační cykly a následné potíže s početím.
Obezita je dle serveru Better Health také spojena se syndromem polycystických ovarií, častou příčinou nízké plodnosti nebo neplodnosti.
BMI a jeho vliv na otěhotnění
Dle serveru PubMed je u žen s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 27 třikrát vyšší pravděpodobnost, že nebudou schopny otěhotnět, než u žen s normální hmotností.
Dle stejného serveru se u žen s BMI nad 29 snižuje šance na otěhotnění do 12 měsíců asi o 4 %, u BMI nad 35 dokonce o 26 % a u BMI nad 40 pak o 43 %.
Ne příliš pozitivní jsou pak u žen s obezitou procenta donošení miminka po umělém oplodnění (IVF).
V průměru, tedy ve srovnání s ženami v rozmezí zdravé hmotnosti, je šance na živý porod s IVF snížena o 9 % u žen s nadváhou a o 20 % u žen s obezitou, uvádí PubMed.
Rizika během těhotenství
Server Mayo Clinic pak toto doplňuje o další rizika během těhotenství (bez ohledu na způsob početí) o vysoký krevní tlak, srdeční problémy či spánkovou apnoe.
Server Better Health pak také upozorňuje, že děti obézních matek mají zvýšené riziko obezity v dospělosti.
Dobrou zprávou ale je, že dle výzkumů i malý úbytek na váze u obézních žen vede ke zvýšení šancí na otěhotnění o 5 až 10 %.
Ženy, které uvažují o rodičovství a trpí nadváhou či obezitou, by tedy nejdříve měly změnit svůj životní styl, aby zamezily komplikacím s početím či během těhotenství.
Zdroje: Oxford Academic, Your Fertility, PubMed, Better Health, Mayo Clinic
Autor: Soňa Jiroutová