Nachos je populární mexické jídlo, která nedávno oslavilo 75 let existence. V současné době se jedná o pokrm oblíbený po celém světě. O to zajímavější je, že jeho vznik byla vlastně jedna velká náhoda.
Historie nachos: v hlavní roli náhoda
K vynálezu nachos došlo vlastně náhodou. Ke vzniku došlo v mexickém městě Piedras Negras, které leží na hranicích se Spojenými státy americkými. Právě zde přišly 21. října 1943 manželky amerických vojáků do restaurace Victory Club. Vzhledem k tomu, že bylo předešlý den zavřeno, jistý Ignacio „Nacho“ Anaya musel improvizovat. Rozkrájel tedy kukuřičné tortilly na trojúhelníky, posypal je čedarem a přidal papričky jalapeños. Jídlo všem překvapivě velmi chutnalo, a když byla sháňka po názvu, Ignacio v rychlosti prohodil „Nacho’s especiales“ a nový pokrm byl na světě.
Kde můžete nachos ochutnat?
V současné době si můžete v mnoha obchodech pořídit kukuřičné tortilla chipsy, stejně jako různé dipy. Nachos si tedy v určité variantě můžete dát i doma, kde si je samozřejmě lze připravit i podle receptů, kterých na internetu najdete velké množství. Pokud chcete ochutnat pravé nachos, vyrazte do některé z mexických restaurací. V tomto ohledu jsou vyhlášené např. pražské restaurace Las Adelitas a La Casa Blů, takže můžete vyrazit právě sem.
Jaké existují varianty nachos?
Nachos mohou být velmi jednoduché – stačí vlastně kukuřičnou tortillu posypat sýrem a nechat rozpustit. Variací ovšem existuje celá řada. Kukuřičné placky se často podávají jak se sýrem (mnoho druhů), tak s různými druhy masa a zálivkami, které mohou obsahovat rozličné suroviny. Mnohdy se jedná o fazole, zeleninu (salát, cibule, rajče, papričky jalapeños), bylinky (např. koriandr), ale také zakysanou smetanu anebo chilli noc carne. Chuťově se proto jen tak neomrzí.
Nachos nepatří mezi nejzdravější pokrmy
Ačkoli nachos obsahují mnoho zdraví prospěšných ingrediencí, přesto se nejedná o pokrm, který bychom vám mohli v tomto ohledu doporučit. Problematické jsou totiž především kukuřičné tortilla chipsy. Často jsou vyráběny z geneticky modifikované kukuřice. Tato obilnina navíc patří mezi potraviny, které způsobují potravinové intolerance. Chipsy jsou přitom smaženy na přepáleném tuku, které zdravotnímu stavu v žádném případě neprospívají. Nachos byste tedy neměli konzumovat často.
Zajímavosti o nachos
- Nachos vznikly ve 40. letech v Mexiku, ovšem velmi brzy začaly dobývat i USA. Sem pronikaly skrze Texas především v 50. letech.
- Ignacio Anaya zemřel v roce 1975. Na jeho počest byla v Piedras Negras vztyčena bronzová deska a 21. říjen byl vyhlášen jako Mezinárodní den Nacho.
- O popularitě nachos svědčí i fakt, že se Mezinárodní den Nacho slaví rovněž ve Spojených státech amerických. Zde ovšem připadá na 6. listopadu.
- V samotném Piedras Negras se od 13. do 15. října každoročně koná Mezinárodní festival Nacho, jehož součástí je živá hudba a mnohé další aktivity.
- 21. dubna 2012 byly na Univerzitě v Kansasu připraveny největší nachos na světě a dokonce se dostaly do Guinessovy knihy rekordů. Vážily totiž neuvěřitelných 2 127 kg.