Mysleli jste si, že vás u běžných potravin nemůže nic překvapit? Tohle jste určitě netušili

Zdroj: Shutterstock

Jídlo je samo o sobě fascinující a v dnešní době všichni čím dál tím více dbáme na jeho kvalitu. Stále však existují fakta, která nás dokážou překvapit. Přesvědčte se sami v tomto článku.

Věděli jste například, že jídlo v letadle chutná jinak než na zemi? Ve výšce zhruba deset tisíc metrů nad mořem se naše chuť i čich snižují o třicet procent, a tím pádem nám jídlo v letadle nikdy nebude příliš chutnat.

Překvapivá oběť krádeží

Zajímavostí je také množství různých odrůd jablek. Aby člověk ochutnal opravdu všechny na celém světě, potřeboval by na to minimálně dvacet let.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se nejvíce krade v obchodech? Možná je to šokující, ale potravina, které se za rok ztratí nejvíce, je sýr.

Čokoláda je lahodná pochoutka a krásně si s ní obalíte nervy. Na výrobu stogramové tabulky se ale spotřebuje rekordních tisíc sedm set litrů vody.

Zeleninový wi-fi signál

Nejen čokoláda, ale také oblíbená Nutella umí zahnat chmury díky své sladké chuti. Za rok se jí po celém světě prodá takové množství, že by se s ním dala pokrýt celá Velká čínská zeď, a ne jenom jednou.

Další a rozhodně nezdravou pochoutkou je Big Mac z fastfoodového řetězce McDonald’s. Ikonický hamburger je snad jediný z tohoto řetězce, který může obsahovat hovězí maso až ze sta krav.

Rozhodně fascinující dokáže být také brambora. Svým složením a obsahem vody totiž dokáže vést wi-fi signál stejně dobře jako lidské tělo. Společnost Boeing je dokonce používá pro zlepšení signálu.

Fascinující ořechy

Kdo z nás si občas nedopřeje šálek dobrého ovocného nebo černého čaje? Pohodlné sáčky, ve kterých je čaj dnes nejčastěji uchováván, vznikly úplnou náhodou, když si kdysi v této formě odnášeli lidé vzorky čajů a doma je v nich louhovali.

Kolem produktů z oříšků vzniklo hodně zajímavostí. Například z arašídů se v minulosti vyráběl dynamit. Zázraky dokážou vědci ve speciálních podmínkách také s arašídovým máslem. Díky velkému obsahu uhlíku z něj umí vyrobit diamanty.

Velkým zachráncem v době druhé světové války byla kokosová voda. V případě nedostatku krevní plazmy se stala její náhradou. Dnes je to také možné, ale pouze v krajní nouzové variantě, jelikož obsahuje vyšší dávku draslíku a vápníku než klasická krevní plazma.

Autor: Karolína Ondrušková

Přidat na Seznam.cz