Kdo by nechtěl zhubnout, aniž by musel dodržovat přísná omezení? Dieta postavená na cereáliích tvrdí, že nahrazení dvou jídel denně miskou cereálií vám umožní dosáhnout vysněné váhy. Zní to dobře, že? Až moc na to, aby to byla pravda.
Cereální dieta je v zásadě velmi jednoduchá. Nepočítáte kalorie, nesčítáte živiny ani neprohlížíte seznamy potravin „jíst“ a „nejíst“. Místo toho nahradíte dvě jídla miskou cereálií a nízkotučným mlékem. Třetí jídlo si vychutnáte jako „normální“ pokrm plný zelené listové zeleniny a kvalitního zdroje bílkovin. Jenže výsledky už tak jednoduché nejsou.
Cereálie aspoň dvakrát denně
Cereální dieta vypadá poměrně jednoduše: k snídani miska cereálií s rostlinným nebo odtučněným mlékem, k odpolední svačině cereální tyčinky a hummus, k obědu miska cereálií s rostlinným nebo odtučněným mlékem nebo proteinová tyčinka, k večeři maso se zeleninou, ovoce.
Funguje to?
Pokud bychom se zaměřili pouze na základní poučku, že omezíme-li dostatečné množství kalorií, může prakticky každá dieta vést ke snížení hmotnosti (alespoň krátkodobě), může i cereální dieta splnit svůj účel.
Jenže pokud se rozhodneme pro detailnější srovnání cereální diety s dalšími dietami, začne se víra v cereálie drobit. Studie zkoumající účinky hubnutí při konzumaci pouze snídaňových cereálií se omezují často na Special K. A co víc, tyto studie jsou financovány značkou, která za výrobkem stojí: Kellogg’s.
Například studie financovaná společností Kellogg’s sledovala 24 dospělých osob po dobu dvou týdnů. Studie zjistila, že Special K Challenge snížila celkový příjem kalorií o 673 kalorií denně. Zároveň se u účastníků snížil příjem tuků o 50 %, tedy zhruba o 40 gramů. U některých jedinců došlo až k 10% úbytku celkového množství tělesného tuku a v průměru zhubli 1,6 až 1,9 kg.
Málo tuku, ale hodně cukru
Výrobci cereálií se často chlubí nízkým obsahem tuku a kalorií. Ale už vám neřeknou, že jejich výrobky mají vysoký obsah cukru a sacharidů. Nadměrný příjem cukru je spojován nejen s přibíráním na váze, ale také se zvýšeným rizikem chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka (např. studie z časopisu Open Heart).
Stejně tak složení Original Cheerios (další populární „dietní“ cereálie) vypadá na první pohled lákavě. Jeden šálek Cheerios obsahuje 1 gram cukru, 3 gramy vlákniny, 3 gramy bílkovin, 2 gramy tuku, trochu vápníku, železa a zinku a také vitaminy A, C, D a B12, vyjmenovává web Healthline. Jenže právě bílkovin, které podporují metabolismus (tělo spaluje kalorie při trávení bílkovin) a zachovávají svalovou hmotu během hubnutí, nabízí poměrně málo.
V neposlední řadě musíte mít na paměti, že navzdory celozrnnému ovsu, vitamínům a minerálům, kterými se různé značky pyšní, jsou cereálie stále považovány za zpracované potraviny, takže je lepší získávat základní živiny a vitaminy z libových zdrojů bílkovin, velkého množství listové zeleniny a celozrnné rýže nebo ovesných vloček.
Cereálie nenahradí vyváženou stravu
O tom, že cereálie postrádají spoustu důležitých živin, svědčí i případ kanadského chlapce, který v důsledku diety omezené na Cheerios, brambory, vepřové, jehněčí, jablka a okurky skončil v nemocnici s postupnou ztrátou zraku. Vyšetření ukázalo na nedostatek vitaminu A. Po jeho doplnění se chlapcův zrak zlepšil.
Autoři článku zveřejněného v JAMA Pediatrics Clinical Challenge však poznamenávají, že po ztrátě zraku v důsledku nedostatku vitaminu A je možné zotavení, ale v tomto případě je pravděpodobné, že část pacientovy ztráty zraku bude trvalá.
Zdroj: P. Shaw, The Effects of the Special K Challenge on Body Composition and Biomarkers of Metabolic Health in Healthy Adults, 2015, James J DiNicolantonio, Added sugars drive coronary heart disease via insulin resistance and hyperinsulinaemia: a new paradigma, 2017, Dustin Jacobson, An 11-Year-Old Boy With Vision Loss, 2017, Schoolyard Snacks, Healthline
Autor: Dominika Jandorová