Muškátový oříšek je oblíbené koření, které v kuchyni nejspíš někdy využil téměř každý z nás. Kromě toho, že obohacuje chuť některých pokrmů, je také zdravý. Podporuje trávení, chuť k jídlu, eliminuje nadýmání. Na druhou stranu ale může být také velmi nebezpečný.
Říká se, že všeho moc škodí. A platí to i v tomto případě. V muškátovém oříšku se totiž nachází chemikálie známá pod názvem myristicin. A ta může velmi negativně ovlivňovat centrální nervový systém, uvádí Healthline.
Pomáhá s léčbou mnoha nemocí
V malém množství je muškátový oříšek takový menší zázrak. Pomáhá s řešením problémů s trávením a zároveň také může pomáhat při léčbě mnoha nemocí. Patří k nim různé infekce, ale také rakovina nebo cukrovka, píše The Spruce Eats.
Muškátový oříšek má pozitivní vliv při léčbě bolesti kloubů nebo zad a patří také k pomocníkům, co se léčení depresí a úzkosti týče. Zmírňuje také kožní problémy.
Přestože se zdá, že byste ho měli na svůj jídelníček zařadit pravidelně a konzumovat ho ve větším množství, opak je pravdou. Muškátový oříšek je totiž v přehnaných dávkách velmi nebezpečný.
Pouze po špetkách
Pokud používáte muškátový oříšek zvnějšku, nic se vám v podstatě stát nemůže. Při vnitřním použití ale jak květ, tak také samotný oříšek používejte pouze po špetkách. V opačném případě je totiž mírně jedovatý a při pozření velkého množství může způsobovat závažné zdravotní problémy, varuje Medical News Today.
Látky v muškátovém oříšku mohou podle studie z roku 2014 navodit stavy opojení a hlubokého dlouhotrvajícího spánku. Vnitřní užívání muškátového oříšku je navíc zcela nevhodné pro děti do 5 let a těhotné či kojící ženy.
Zdroj: The Spruce Eats, Delish, Healthline, Medical News Today, NIH, Acep
Autor: Šárka Cvrkalová