Mouka představuje základní surovinu, kterou najdeme snad v každé domácnosti. Určitě i vám se ve spíži ukrývá minimálně jeden pytlík mouky, ať už jde o kterýkoli druh. Z mouky pečeme chutné a sladké moučníky, zahušťujeme její pomocí omáčky. Využití má opravdu hodně.
Když se řekne mouka, většina lidí si bez přemýšlení okamžitě vybaví pšeničnou. Ta se totiž používá asi nejčastěji a možná i vy máte právě pšeničnou mouku doma. Jsou ale i další druhy mouky. Z jakých surovin se dá mouka vyrobit?
Mandle
Mandlová mouka není žádnou novinkou. V obchodech se zdravou výživou je běžně k dostání. Je vhodná pro bezlepkovou dietu.
Mandlová mouka je známá svou jemností. Měli byste o ní vědět, že obsahuje spoustu pro tělo důležitých bílkovin a nechybí v ní ani určité množství zdravých tuků.
Amarant
Amarant je odolný vůči teplu a suchu a roste tak dobře, že je často považován za plevel. „Má vysoký obsah bílkovin,“ doplňuje homesteadsurvivalsite.com.
Pohanka
Pohanka se řadí na seznam zdravých potravin. Kdo se snaží stravovat zdravě a vyváženě, určitě zahrnuje pohanku do svého jídelníčku.
Je to také jednou z nejrychleji rostoucích obilnin. Z nutričního hlediska má pohanka vysoký obsah bílkovin.
Cizrna
I z cizrny se dá poměrně snadno vyrobit mouka. O cizrnové mouce je známo, že je výborným zdrojem vitaminu B6, obsahuje také kyselinu listovou, železo a hořčík.
Rýže
Rýžová mouka se běžně prodává nejen ve specializovaných prodejnách, ale velmi často také v klasických supermarketech.
Vyrobit si ji můžete i doma. Výroba rýžové mouky je vlastně docela jednoduchá a navíc vzhledem k ceně rýže i poměrně laciná.
„Nasypte rýži do mixéru nebo kuchyňského robota a mixujte ji tak dlouho, dokud nezískáte hladký, suchý prášek,“ nabádá blog.survivalfrog.com. Pak už jen přesypte přes sítko, abyste odstranili větší kousky.
Orobinec
Pro někoho možná neznámá surovina, která se však během druhé světové války pěstovala v přebytku, aby se stala alternativou k pšeničné mouce – ta totiž byla v té době velmi vzácná.
Kokos
Určitě jste si všimli, že v obchodě natrefíte na kokosovou mouku. Používá se v mnoha zdravých receptech a je to výborná bezlepková alternativa.
Kokosová mouka potřebuje daleko více vody, nežli běžná pšeničná mouka, na to je potřeba myslet, ať nejste při pečení překvapeni, že se kokosová mouka chová přeci jen trošku jinak, než jste zvyklí.
Zdroj: homesteadsurvivalsite.com, blog.survivalfrog.com
Autor: Karolína Nezbedová