Mnoho lidí při vaření rýže chybuje. Důležité je znát druh, ale také ji před vařením propláchnout

Zdroj: Shutterstock

Rýži děláme mnohdy i několikrát do týdne. A řada lidí si myslí, že na uvaření této přílohy přece není co zkazit. Přesto ale mnohdy děláme chyby, které nás zbytečně zdržují a mohou vést i k tomu, že takovou banální věc, jako je vaření rýže, pokazíme.

Ať už se chystáte vařit rizoto nebo rýži připravujete jako přílohu k masu, je třeba počítat s tím, že ne všechny druhy rýže jsou stejné. Jakým chybám se při jejím vaření vyhnout?

Druh rýže

Rýže se prodává dlouhozrnná, krátkozrnná, předvařená, ale také jasmínová nebo třeba rýže basmati. U každého druhu je příprava trochu jiná. Některé se vaří déle a je potřeba dát jim více vody, jiné jsou naopak hotové rychleji, píše Recipe Tin Eats.

Návod na přípravu konkrétní rýže obvykle najdete na obalu. Někdy se uvádí 2 hrnky vody na jeden hrnek rýže, jindy ale dokonce až 6 hrnků vody na stejné množství, píše BBC Good Food. Nespoléhejte tak na to, že bude platit stejný postup, který jste využili minule.

Propláchnutí před vařením

Jak upozorňuje Real Simple, mnoho lidí před vařením rýže vynechává její propláchnutí. To je ale velká chyba, která ovlivňuje její následnou chuť. Propláchnutím se snižuje obsah škrobu v rýži. Navíc z ní také vyplavíte nečistoty, které mohou být nebezpečné pro naše zdraví, doplňuje Food Network.

Při vaření nemíchat

Rýži během vaření nechte bublat pod pokličkou, nikdy ji ale nemíchejte. Tím byste totiž mohli polámat její zrna. Část rýže by se potom vařila rychleji a část zase pomaleji, což by vedlo k rozvaření rýže či gumovité struktuře.

Nechte rýži odpočinout

Před podáváním nechte rýži v hrnci po slití vody nějaký čas odpočinou. Pokud ji budete podávat až po pěti nebo deseti minutách, bude více načechraná a docílíte rovnoměrnější struktury, radí Recipe Tin Eats.

Zdroj: Food Network, Recipe Tin Eats, Delish, BBC Good Food, Real Simple

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz