Rádi si dopřáváte čerstvý špenát, ať už do salátu, či těstovin, ale nemáte zahradu, na které byste jej mohli pěstovat? Nezoufejte, tuto zeleninu lze totiž pěstovat v květináči na balkóně nebo klidně přímo doma. K úspěšné úrodě se stačí jen držet několika málo základních rad.
O špenátu se říká, že nahradí polovinu lékárny. Ačkoliv se už nyní ví, že neobsahuje extrémní množství železa, obsahuje řadu jiných tělu prospěšných látek.
Kromě vitamínu B a C v něm nalezneme také velké množství minerálů, jako je draslík, vápník, hořčík či železo. Lidé, kteří si hlídají svou váhu, navíc ocení, že se jedná o nízkokalorickou zeleninu.
Špenát je vhodný k zamražení. Pokud jej ale máte radši čerstvý, může to být trochu problém. V lednici byste jej totiž měli uchovávat maximálně dva dny.
Vystačí si i s květináčem
Jestliže nechcete chodit stále do obchodu, je ideální si špenát pěstovat přímo doma. Dokonce na to ani nepotřebujete zahradu. Špenát totiž můžete pěstovat v květináči přímo v bytě, a to klidně po celý rok.
Budete potřebovat větší květináč, do kterého připravíte kvalitní substrát. Použít můžete ten na pokojové rostliny, stejně tak ten na bylinky. Důležité ale je, aby měl neutrální pH. Semínka zasejte asi 4 cm hluboko do hlíny. Dobré je mezi nimi udržovat mezery alespoň 8 cm.
Špenát je potřeba pravidelně zalévat. Hlína v květináči by měla být vlhká, nikoliv však vyloženě mokrá, aby se do rostliny nedala plíseň. Důležité je také dávat pozor, abyste při zalévání nenamočili jeho listy.
Slunce, ale s mírou
Jako pokojovou rostlinu je špenát potřeba občas přihnojit, neboť ke svému růstu potřebuje relativně velké množství dusíku. Pokud nechcete používat vyloženě „chemii“, můžete využít vlastní kompost.
Zásadní je dobré umístění špenátu. Tato zelenina má totiž ráda slunce, ale jen v omezené míře. Pokud je tedy podzim či zima, mějte květináč umístěn na slunném místě. Na jaře a v létě jej zase přesuňte na místo, kde je většinu dne polostín, aby se špenát příliš nezahřál.
Nutné je špenát pravidelně stříhat
První klíčky rostliny byste měli v květináči zahlédnout už po 14 dnech. Na první sklizeň je podle webu Balcony Garden Web nejlepší počkat alespoň 36 dní, až bude mít rostlinka nejméně 5 zdravých listů velkých zhruba 8 cm.
Špenát patří mezi rostliny, které rostou velmi rychle. Abyste měli záruku stále svěžích listů, budete jej muset pravidelně stříhat. Zatímco mladé listy můžete konzumovat syrové, ty starší jsou pak lepší k tepelné úpravě. Všechny přebytky, jak už jsme psali výše, pak můžete s klidným srdcem zamrazit.
Zdroj: Balcony Garden Web, Homes And Gardens
Autor: Markéta Mladá