Mikrovlnná trouba: Pomocník v kuchyni, který byl vynalezený náhodou

Mikrovlnna_trouba
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com

V kuchyni nám každodenně pomáhá mnoho pomocníků, bez kterých si to už neumíme představit. Jedním z nich je mikrovlnná trouba. Věděli jste, že byla vynalezena už na konci druhé světové války díky rozteklé čokoládě?

Ačkoliv se najde pár jedinců, kteří vám řeknou, že mikrovlnnou troubu nemají a ani ji nepotřebují, tak dle serveru The Guardian prodej mikrovlnek dlouhodobě roste.

Například v Anglii teď dokonce mikrovlnky procházejí renesancí a prodejci si mnou ruce, protože prodeje se zvyšují o několik desítek procent.

Historie mikrovlnné trouby

Mikrovlnná trouba byla vynalezena na konci druhé světové války, ale chvíli trvalo, než si našla své místo v domácnostech.

Zpočátku byly totiž mikrovlnky příliš velké a drahé a lidé jim nevěřili kvůli radiaci, kterou používají.

Poté však došlo k vylepšení technologie a začaly postupně u zákazníků nacházet důvěru. V roce 2000 se dokonce trouba stala v USA technologií číslo 1 mezi používanými spotřebiči.

A jak vlastně přišel nápad na její výrobu? Díky nehodě s rozpuštěnou čokoládou.

Samouk s čokoládou v kapse

Percy LeBaron Spencer byl inženýr samouk, který nikdy nedokončil gymnázium. Pracoval na magnetronech – elektronkách, které produkují mikrovlnné záření a používají se v radarových systémech.

V roce 1941 vymyslel efektivnější způsob jejich výroby. Jeho inovace umožnila zvýšení produkce ze 17 za den na více než 2 600 za den.

Spencer testoval magnetron, když si všiml, že čokoládová tyčinka v jeho kapse se roztavila, píše Live Science. Zaujatý Spencer otestoval další potraviny, včetně jader popcornu, a všiml si, že všechna praskají.

Na základě toho si uvědomil, že potraviny vystavené mikrovlnné energii mohou být ohřívány.

Poté postavil kovovou krabici a přivedl do ní mikrovlnnou energii. Energie vstoupila do krabice, ale nemohla uniknout, mikrovlny totiž neprocházejí kovem.

Patentovou přihlášku podal v roce 1945 a první komerční mikrovlnka byla testována v bostonské restauraci v roce 1947.

Pomocník, bez kterého se ale dá obejít

Od té doby restaurace mohly uchovávat vařené recepty v lednici a ohřívat je, aby se snížilo množství odpadu. A popularita mikrovlnek od té doby raketově roste.

I přesto má však řadu odpůrců. Důvodů, proč si lidé nechtějí pořídit mikrovlnnou troubu, je hned několik. Tím nejčastějším argumentem je, že mikrovlnné záření není zdravé.

Další jsou pak představou, že by si jídlo měli jen ohřát, doslova znechucení, protože se poté dle nich vytrácí gurmánský prožitek.

Oba argumenty jsou svým způsobem pravdivé, protože ohřev zářením přirozený opravdu není, stejně tak je čerstvé jídlo lepší.

Ale i přesto nelze diskutovat o tom, že se jedná o velkého pomocníka v kuchyni.

Zdroje: The Guardian, Mail Online, Live Science, House Digest

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz