Meruňková jádra: zdravá potravina obsahující smrtelně jedovatou látku

1-278070046
Meruňková jádra (zdroj: Samphotostock.cz)

Meruňková jádra jsou některými lidmi řazena mezi superpotraviny, na druhou stranu obsahují i jednu velmi problematickou látku, která může i zabíjet.

Meruňková jádra se příliš nepoužívají

Meruňka obecná je strom z rodu slivoň, do kterého patří i broskvoň, švestka anebo třešeň. Původně přitom pochází z Číny, ale v současné době jsou její plody hojně využívaným ovocem po celém světě. Uvnitř dužiny se přitom nacházejí pecky, které naprostá většina lidí vyhazuje. Uvnitř pecek se nicméně vyskytují ještě jádra (semena), jež jsou také považována za zdravou potravinu.

Kde si meruňková jádra pořídit?

Meruňková jádra lze získat rozlousknutím pecky, což nemusí být nijak složité. Stačí tedy, když si pořídíte čerstvé meruňky a pecky nevyhodíte. Mnoho lidí ale zřejmě netuší, že si je možné již vyloupaná jadérka pořídit i samostatně, a to buď sladká anebo hořká. Nabízejí je přitom často obchody se zdravou výživou. Z hlediska zdraví se ovšem jedná o problematickou potravinu.

Účinky na lidské zdraví

Meruňková jádra obsahují některé účinné látky, přičemž se nejvíce hovoří o vitamínech ze skupiny B-komplex. Jedná se ale rovněž o betakaroten, hořčík či kyselinu salycilovou. Co se týče konkrétních účinků na lidské zdraví, uváděn je především kladný vliv na imunitní systém, jenž chrání organismus. Dokonce se o nich někdy hovoří i v souvislosti s alternativní léčbou nádorových onemocnění.

Jsou meruňková jádra jedovatá?

Meruňková jádra obsahují i amygdalin, který byl dříve označován jako vitamín B17. Jeho štěpením přitom vzniká kyanovodík, což je velmi jedovatá kapalina, jejímž působením může docházet k nevolnostem, bolestem hlavy, horečce apod. V krajních situacích dokonce vede i k úmrtí. Zastánci této potraviny ale tvrdí, že je zde kyanid stabilně vázán v atomovém spojení, a ne ve volné iontové vazbě, kdy je opravdu nebezpečný.

Zajímavosti o meruňkových jádrech

  • Někdy je doporučováno konzumovat i 50 jader denně, podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) by ale dospělý člověk neměl sníst za den více než tři malá syrová jadérka.
  • Pokud si nejste jistí, zda meruňková jádra zařadit do svého jídelníčku, poraďte se se svým lékařem.
  • Výše zmíněný amygdalin je součástí i dalších rostlin a zřejmě slouží jako ochrana před býložravci.
  • Možná vás překvapí, že se nachází i v mandlích, kterých byste ale údajně museli zkonzumovat 3 kg na posezení, aby vám způsobila nějaké závažné potíže.
  • Jádra jsou od dužiny meruněk oddělena tvrdou peckou. Konzumace samotných plodů je tedy zcela bezpečná.
Přidat na Seznam.cz