Medvědí česnek: skvělé účinky na lidské zdraví, jak ho využít?

Medvědí česnek je velmi zdravý
Medvědí česnek v lese

Ačkoli při přípravě pokrmů používáme spíše česnek kuchyňský, uplatnění často nachází i medvědí česnek. Nejenže totiž dodává potravinám specifickou chuť, ale má také zajímavé léčivé účinky.

Původ medvědího česneku

Medvědí česnek má původní domovinu v Evropě, kde je také dlouhodobě pěstován. Známá je např. skutečnost, že jej hojně pěstovali staří Slované, tedy naši předci, stejně jako Keltové a Germáni. Dnes je proto rozšířen prakticky po celé Evropě. Nalezneme ho tedy jak na západě (Velká Británie, Španělsko) a severu (jižní Skandinávie), tak na východě (Rusko) a jihu kontinentu (Itálie a Balkán). Hojně se ovšem vyskytuje i ve střední Evropě, tzn. rovněž u nás, kde roste především na severovýchodě Čech a na Moravě.

Využití medvědího česneku v kuchyni

Medvědí česnek patří stejně jako „klasický“ česnek do čeledi amarilkovitých a obě rostliny mají i podobnou chuť, ačkoli medvědí česnek chutná a voní o něco méně česnekově. Rozdíl je i v tom, že jsou využívány především listy a cibulky většinou méně. Listy přitom nacházejí uplatnění i za syrova, kdy je lze použít do jarních očistných salátů, medvědí česnek je ale zejména používán sušený jako koření.

V tomto případě se využívá do zeleninových salátů, ale dochutit může rovněž pomazánky, dresinky anebo vařené brambory. Dále je používán k sýrům a těstovinám, stejně jako do omáček a polévek. Vraťme se ale ještě k listům, jimiž dodáte česnekovou chuť různým druhům masa a připravuje se z nich rovněž česnekové pesto a dokonce i česnekové víno.

Zajímavé recepty:

https://www.bylinkovo.cz/polevka-z-medvediho-cesneku/
https://www.bylinkovo.cz/medvedi-cesnek-tinktura/

Medvědího česnek a účinky

Medvědí česnek obsahuje mnoho účinných látek jako např. silice, hořčiny anebo vitamín C. Musíme ovšem zdůraznit, že to platí pouze pro čerstvou rostlinu. Vařením a sušením se obsah účinných látek snižuje a díky těmto procesům přichází i o vůni a chuť. Bylinku je doporučováno sbírat na jaře a právě v tomto období se jedná o efektivní prostředek detoxikace organismu.

Účinné látky obsažené v rostlině působí kladně rovněž na zažívání, neboť regulují činnost žaludku, podporují trávení a pomáhají při průjmech. Medvědí česnek ale účinkuje i při kardiovaskulárních potížích, když např. reguluje krevní tlak a kladinu krevního cukru a cholesterolu v krvi. Doporučován bývá rovněž při chřipce a nachlazení a vnějšně ho lze využít např. k léčbě akné a vyrážek.

Zajímavosti o medvědím česneku

  • Proč právě název „medvědí česnek“? Někdy se uvádí, že rostlina dodává medvědí sílu, zřejmě je to ale proto, že ho konzumují medvědi, aby se po zimním spánku pročistili.
  • Správný biologický název rostliny ovšem zní česnek medvědí (Allium ursinum). Lidově se jí pak říká i lesní či divoký česnek.
  • Kromě výše zmíněných účinků na lidské zdraví bývá někdy uváděno, že je medvědí česnek účinný i při nádorových onemocnění.
  • V čeledi amalikovitých se mimo kuchyňský a medvědí česnek nacházejí spíše okrasné rostliny jako amarylka či narcis, ale třeba také další posel jara, totiž sněženka.
  • Bylinku si můžete bez problémů vypěstovat i na zahradě. Vyhovují jí vlhká a stinná místa, jinak je ale na pěstování naprosto nenáročná.
Přidat na Seznam.cz