Posílení imunity je důležité pro schopnost organismu bránit se proti antigenům z prostředí. Důležitou roli přitom hraje měď, jíž je třeba přijímat ve stravě.
Potraviny s vysokým obsahem mědi
Měď (lat. Cuprum) je kovový prvek, který člověk používá odedávna. Po době kamenné ostatně nastala doba kovů, jíž zahájil tzv. chalkolit neboli doba měděná. Její používání mělo důležitý vliv na vývoj zemědělství, neboť umožnila efektivní využívání oradla. Člověk ji navíc musí přijímat právě z potravin. Vyskytuje se přitom především v játrech (hovězích či skopových), korýších a měkkýších (např. v humrech), kakau, oříšcích a semínkách (především slunečnicových), houbách, luštěninách, melase, pseudoobilovinách anebo rozinkách.
Důležitost pro lidské zdraví
Doporučená denní dávka mědi by se měla pohybovat okolo 1 miligramu, ale může být i podstatně vyšší. V každém případě je tento kovový prvek důležitý pro posílení imunity (i díky antioxidačním vlastnostem), neboť působí na správný průběh imunitních reakcí. Dále ovlivňuje metabolismus sacharidů, podstatnou roli hraje při tvorbě kostní hmoty a vlasů i krvetvorbě a podílí se rovněž na funkčnosti nervové soustavy. V neposlední řadě přispívá ke vstřebávání železa, čímž má vliv i na roznášení kyslíku po těle. Proto je důležitá i pro sportovce.
Železo jako důležitý mikroelement pro správné fungování lidského organismu
Nedostatek a nadbytek
Při nedostatečném příjmu mědi může dojít k tzv. anémii neboli chudokrevnosti. Ačkoli je tento stav spojován především s nedostatkem železa, to má sice podstatný vliv, ale rovněž měď je velmi důležitá. Nedostatečný příjem se může projevit rovněž snížením obranyschopnosti organismu, případně zpomalením duševního vývoje. Zároveň dochází ke zhoršení metabolismu cukrů, nezřídka i k vypadávání vlasů a často se projevuje také ztrátou kvality kostí.
V některých případech může dojít k nadbytečnému příjmu, ačkoli to nebývá obvyklé. U zdravých osob k tomu přitom dochází po požití více než 250 mg, a to najednou. Pak už se projevuje toxicky, přičemž při opravdu velkém množství může vést k úmrtí. K tomu ovšem v naprosté většině případů nedochází z jídla, ale např. vdechováním prachu při některých pracích. U potravin, které by obsahovaly nadměrné množství tohoto kovového prvku, způsobuje velmi nepříjemnou chuť.