Každého z nás někdy trápí takzvaný pocit žaludku jako na vodě. Může to být tím, že jste něco špatného snědli, že se v poslední době hodně stresujete, ale také dlouhodobým špatným životním stylem. Jak si s problémem poradit?
Někdy stačí jednoduše vyzkoušet pár babských rad a bolest žaludku a pocit nevolnosti velmi rychle zmizí. Jindy je třeba změnit životní styl. V krajních případech je nutné navštívit lékaře, který vám řekne, co je s vaším tělem špatně.
Rady pro akutní případy
Trápí vás žaludek na vodě a nevíte, jak si s ním v současné chvíli poradit? Pokud vás čeká důležitá schůzka, nebo jednoduše potřebujete být co nejrychleji v kondici, nevolnost můžete zahnat například tím, že sníte kousek syrového zázvoru, radí Pro Ženy.
„Zázvor mírní i těhotenské nevolnosti, a dokonce i nevolnosti spojené s cestováním v dopravních prostředcích. Zkuste si tedy na cestu připravit slabý zázvorový odvar s medem,“ radí pro web fitness trenérka a výživová poradkyně Alena Vídeňská.
K velmi rychlé úlevě od bolestí a od pocitů na zvracení pomáhá také mátový čaj, skořice, kmín a petržel, doplňuje iDNES. Všechny tyto potraviny v sobě mají látky, díky kterým dojde k uvolnění napětí ve stěnách žaludku a vy se budete rychle cítit lépe.
Trápí vás problémy dlouhodobě?
Pokud míváte s žaludkem na vodě problémy častěji, znamená to, že je na čase něco udělat s vaším životním stylem. Rozhodně byste se v první řadě měli vyhýbat alkoholu a kouření, varuje Lifee.
Příliš velké množství kávy, energetických nápojů nebo černého čaje je také rizikovým. Omezte tyto nápoje na minimum, nahraďte je raději čistou vodou, které byste měli vypít minimálně 3 litry denně.
Omezte nezdravá a tučná jídla, vyhýbejte se sladkému, zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. V případě, že je váš životní režim správný, přesto vás ale problémy trápí, nejspíš byste se měli poradit s odborníkem. Na vině totiž může být i celá řada nemocí, doplňuje WebMD.
Zdroj: Pro Ženy, Lifee, iDNES, Mayo Clinic
Autor: Šárka Cvrkalová