Čerstvé rohlíky patří k největším dobrotám, které si můžeme dopřát. Mnozí je milují jen tak samotné, další neodolají čerstvému rohlíku namazanému máslem nebo třeba marmeládou. Čerstvý rohlík je pochoutka.
Jakmile ale „zgumovatí“, už to není ono. Bohužel právě pečivo bývá největší položkou na seznamu surovin, které často vyhazujeme. Jak tedy rohlíky udržet co možná nejdéle křupavé a poživatelné?
Pečivo skladujte v plátěném sáčku
V čem doma skladujete pečivo? Ať už jde o rohlíky, bagety nebo třeba chleba, většina lidí ukládá pečivo do igelitových sáčků, a to je chyba.
Věděli jste, že jen tři hodiny stačí k tomu, aby se na pečivu začala tvořit plíseň? Konkrétně plíseň Candida albicans, která může u lidí způsobit ústní infekce.
Nejlépe proto uděláte, když pečivo uložíte do plátěného pytlíku. V tom totiž nebude osychat a zároveň bude moci dýchat.
Starý dobrý chlebník
Pečivo lze skladovat i v chlebníku. Vlastně je to možná ta vůbec nejlepší možnost, což by vám potvrdily i naše babičky.
Nejlepší volbou je klasika v podobě dřevěného chlebníku. Ani plastový nebo chromový chlebník, který je dneska docela moderní, není na škodu. Důležité je, aby měl chlebník větrací otvory a nedržela se v něm vlhkost.
Co s gumovým rohlíkem?
Sáhli jste po rohlíku a zjistili, že je gumový? Vyhazovat ho nemusíte. Pochutnat si na něm můžete i tak, stačí ho na chvíli vložit do mikrovlnné trouby.
Rozehřátý rohlík je ale potřeba sníst co nejdříve, protože ohřáté pečivo sice změkne, ale měkké vydrží jen chvíli – poté totiž ztvrdne a bude tvrdší nežli předtím.
Zdroj: bydleni.instory.cz, aazdravi.cz
Autor: Natálie Kabourková