Mastektomie prsu vám může zachránit život. Víte, co takový zákrok obnáší?

Zdroj: Pixabay

Mastektomie prsu je chirurgický zákrok, který vám může zachránit život. Nejčastěji je prováděn u žen, které trpí rakovinou prsu. Někdy při něm dochází k odebrání celého prsu, jindy pouze k odstranění jeho části. Mastektomie je často jedinou možností, jak odstranit nádor a zabránit šíření rakoviny do dalších částí těla. Tento zákrok má však také preventivní charakter, a některé ženy s genetickou predispozici ke vzniku rakoviny ho podstupují ještě dřív, než u nich zhoubné bujení vůbec propukne.

Mastektomie prsu může mít různé podoby

Nějakým druhem rakoviny prý dříve či později onemocní zhruba každý třetí člověk na této planetě. To rozhodně není málo. Rakovina prsu pak jen v České republice každoročně postihne na 6 tisíc žen. A přestože se čas od času objeví nějaký nový lék, který s léčbou rakoviny pomáhá, riziko úmrtí je stále dosti vysoké. Mastektomie tak může být někdy tou jedinou cestou, jak zhoubné bujení zastavit. Tento zákrok je prováděn v několika variantách, které se liší především rozsahem odstranění tkáně. Tyto typy mastektomie jsou nejčastější:

  • Totální (jednoduchá) mastektomie: odstranění celého prsu, včetně dvorce a bradavky.
  • Modifikovaná radikální mastektomie: odstranění celého prsu a většiny lymfatických uzlin v podpaží.
  • Radikální mastektomie: odstranění celého prsu, lymfatických uzlin a svalů hrudní stěny pod prsem (tento typ je nyní méně častý).
  • Částečná (segmentová) mastektomie: odstranění části prsu s nádorem a okolní zdravé tkáně.
  • Preventivní (profylaktická) mastektomie: odstranění jednoho nebo obou prsů u žen s vysokým rizikem rakoviny prsu.

Bolestivé, ovšem často nezbytné rozhodnutí

Některé druhy rakoviny jsou bohužel velice agresivní a vyžadují radikální řešení. Podstoupit mastektomii je někdy zkrátka zcela nezbytné. Rozhodnutí je to samozřejmě rozumné, ovšem velmi osobní a často bolestivé. To, zda k zákroku skutečně musí dojít ale závisí na mnoha faktorech. Nejčastěji se k němu přistupuje v následujících případech:

  • Diagnóza rakoviny prsu, kde je nutné odstranit nádor.
  • Vysoké riziko vzniku rakoviny prsu na základě genetických testů (např. mutace BRCA1 nebo BRCA2).
  • Opakované recidivy rakoviny prsu po předchozích léčbách.
  • Velké nádory nebo nádory, které nereagují na jinou formu léčby (např. chemoterapii nebo radioterapii).

Život zachraňující zákrok

Mastektomie ženám často zachraňuje život. V případě rakoviny prsu může být tento zákrok klíčový, má-li se zamezit šíření metastáz do dalších částí těla. U žen s vysokým genetickým rizikem pak preventivní mastektomie snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu o více než 90 %. Tento zákrok, ačkoli je poněkud drastický, a vyžaduje značnou psychickou odolnost, nabízí naději na delší a zdravější život. Dík estetické medicíně navíc existují způsoby, jak ženám po prodělaném zákroku navrátit jejich půvab. Ano, řeč je o rekonstrukci poprsí.

Rekonstrukce ano, ale nejdříve za 6 měsíců

Rekonstrukce prsu je chirurgický zákrok, který ženám po mastektomii pomáhá navrátit jejich původní vzhled. Tato operace je pochopitelně velmi žádaná, ale přistoupit k ní lze nejdříve půl roku po odejmutí vlastního prsu, a to vždy až po konzultaci s onkologem. Rekonstrukce bývá zpravidla úspěšná a vrací ženám sebevědomí a chuť do života.

Podobně jako existují rozličné způsoby, jimiž lze odhalit rakovinu prsu, jsou tu i různé metody používané k jeho rekonstrukci. Dvě základní lze popsat zhruba takto:

  • Použití implantátu: Zavedení silikonového implantátu do oblasti, kde byl odstraněn prs.
  • Autoaugmentace: Přenos vlastní tkáně (např. z břicha nebo zad) pro vytvoření nového prsu.

Oba postupy mají své výhody a nevýhody a volba metody závisí na mnoha faktorech, včetně celkového zdravotního stavu pacientky. Důležité jsou pak jistě i osobní preference každé ženy.

Obnova má několik fází

Rekonstrukce prsu je obvykle rozdělena do několika fází, které na sebe navazují s určitým časovým odstupem. První fáze spočívá ve vytvoření základního tvaru nového prsu pomocí implantátu nebo přenosu tkáně. V další fázi se pak chirurg zaměří na “domodelování” prsního dvorce s bradavkou, aby byl vzhled nového prsu co nejpřirozenější.

Fáze rekonstrukce:

  • Vytvoření základního tvaru prsu.
  • Domodelování prsního dvorce a bradavky.
  • Dosažení symetrie mezi zdravým a rekonstruovaným prsem.

Jak dosáhnout symetrie?

Aby byl výsledek operace po estetické stránce co nejlepší, může být nutné upravit také druhý prs, který zůstal zdravý a nebyl podroben mastektomii. Někdy toho lze dosáhnout jeho zmenšením, jindy zvětšením, případně úpravou tvaru. Jde zkrátka o to, aby byly oba prsy co nejvíce symetrické. Cílem je dosáhnout pokud možno takového estetického výsledku, s nímž bude žena spokojena. Symetrie a přirozený vzhled prsou jsou pro psychickou pohodu většiny pacientek velice důležité.

Možnosti úprav zdravého prsu:

  • Zmenšení
  • Zvětšení
  • Úprava tvaru

Důležitý krok na cestě k uzdravení

Rekonstrukce prsu je pro většinu žen důležitým krokem na jejich cestě k celkovému uzdravení. Nejde totiž jen o fyzické zdraví, ale také o psychiku, která odejmutím prsu vždy citelně utrpí. Ztráta prsu může být traumatizující a mívá negativní vliv na sebevědomí a tedy i na celkovou kvalitu života. Rekonstrukce je v tomto ohledu nesmírně přínosná. Psychologická podpora spočívající v individuální terapii může hrát v průběhu celé léčby rovněž významnou úlohu, a je proto rozumné se takové pomoci nebránit.

Mastektomie je radikální chirurgický zákrok, který je však pro záchranu života mnohdy zcela nezbytný. Dík možnostem moderní estetické medicíny lze však každé ženě, která ho byla nucena podstoupit, vrátit její přirozenou podobu.

Kvalitní život tedy mastektomií rozhodně nekončí!

Přidat na Seznam.cz