Není hovězí jako hovězí. Maso pocházející z dobytka plemene Angus je považováno za jedno z nejchutnějších a zároveň nejžádanějších na světě. V čem přesně se plemeno liší od ostatních krav? A jak jsme na tom s chováním plemene Angus u nás?
Někteří lidé si dodnes myslí, že označení Angus na obalu s masem značí nějakou specifickou část zvířete. Ve skutečnosti jde ale o plemeno, jehož maso se dá koupit asi o 10 % dráže než klasické hovězí.
Speciálně šlechtěné
Plemeno Angus pochází ze severovýchodního Skotska. Vyšlechtit se ho podařilo na počátku 19. století. Prvním chovatelem těchto krav byl farmář jménem Hugh Watson, píše server Top Beef.
Mnoho chovatelů plemeno zkoušelo křížit a vylepšovat, až nakonec vznikl Angus tak, jak je známý dnes. Krávy a býci mají buď hnědou nebo černou barvu, nemají rohy a jejich jatečná výtěžnost je až 61 %.
V České republice existuje několik chovatelů. Od roku 1995 se u nás kromě černých Angusů chovají také hnědá zvířata. Chov je u nás založen především na importu jalovic z Kanady.
Křehké, jemné, šťavnaté
Maso plemene Aberdeen Angus patří mezi nejchutnější steaková masa. Toto kvalitní maso se specifickou chutí je křehké, jemné a šťavnaté.
Vliv na to má jednak plemeno samotné, jednak také to, jak je o zvířata postaráno a jak jsou krmena, uvádí The Spruce Eats.
Angus se vyvíjí s lepším mramorováním, tedy množstvím intramuskulárního tuku než většina ostatního skotu.
Právě to zlepšuje a zjemňuje jeho chuť. Při zpracování tohoto masa postupujte zcela stejně jako při zpracování klasického hovězího, radí Steak Revolution.
Maso je sice na první pohled stejné jako jakékoli jiné, pro mnohé je rozdíl pouze v ceně. Pokud si ale skutečně chcete pochutnat a hlavně mít jistotu kvality, připlatit si za steak z plemene Angus se vám rozhodně vyplatí.
Zdroj: The Spruce Eats, Oola, Greatist, Top Beef, Aberdeen Angus, Steak Revolution
Autor: Šárka Cvrkalová