K letním měsícům nedílně patří úroda ovocných plodů. Ty lze využít všelijak, přičemž jednu z možností představuje marmeláda. Co za ní lze ale vlastně označit?
Původ marmelády
Marmelády se připravovaly už ve starověkém Římě, a to z kdoulí, tedy z plodů kdouloně obecné. Postupem času se jejich příprava rozšířila i do dalších oblastí. Oblíbené se staly např. ve Velké Británii, kde ovšem přestaly být používány kdoule, které nahradily především citrusy. To byla pro dnešní podobu marmelády, ač se to nezdá, velmi důležitá změna.
Marmeláda musí obsahovat citrusy
Ačkoli se tento ovocný pokrm původně vyráběl z kdoulí, v roce 2004 byla v rámci Evropské unie přijata směrnice, která odkazuje na britskou tradici. Marmeláda tedy musí být vyráběna minimálně z jedné pětiny z citrusových plodů. Její nedílnou součástí proto musí být pomeranče, citróny, grapefruity, mandarinky, limetky anebo pomela, což v ČR při domácí výrobě rozhodně neplatí.
Rybízová marmeláda a další varianty
Na našem území se při výrobě marmelád citrusové plody příliš nepoužívají. Mezi druhy, které nachází uplatnění nejčastěji, totiž patří jiné ovoce. Velmi oblíbená je např. rybízová marmeláda a hojně jsou používány rovněž jahody, borůvky, ostružiny, třešně, jablka nebo meruňky. Ačkoli domácí příprava výše zmíněnou směrnici respektovat nemusí, při prodeji platí.
Marmeláda z hlediska zdraví
Ovoce je samozřejmě zdravé, některé marmelády však mohou být problematické. Předně by použité plody neměly být nahnilé či plesnivé a měly byste je vařit co nejméně, aby neztratily zdraví prospěšné látky. Ideálně také není vhodné používat hodně cukru (případně jej lze nahradit agávovým sirupem) a zaměřit se je vhodné také na kvalitní želírovací hmotu (např. citrusový pektin).
Zajímavosti o marmeládě
- Označení „marmelada“ pochází z portugalštiny. Zde se tento pokrm připravil tradičně z kdoulí, které se nazývají „marmelo“.
- Džem se liší tím, že je řidší a bývají v něm kousky ovoce. Navíc může obsahovat jakékoli plody, tedy ne nutně citrusy.
- Ačkoli v některých zemích existují výjimky (Rakousko, Řecko či Dánsko), pro ČR výše zmíněná směrnice EU platí.
- Proto někteří výrobci používají pro produkty bez obsahu citrusových plodů alternativní názvy jako např. „ovocná směs“.
- V ČR patří mezi nejoblíbenější rybízová marmeláda, při jejíž přípravě navíc není nutné používat tolik pektinu. Rybíz ho totiž obsahuje dostatek.