Makronky: Sendvičové sušenky, které okouzlily svět a mají svůj svátek

Zdroj: Shutterstock

Jsou to malé, kulaté, sladké sušenky na bázi pusinek s náplní uprostřed. Lidé si je oblíbili hlavně proto, že jsou lehké a křupavé na vnější straně a hedvábně měkké uprostřed. Historie makronek je uváděná v několika verzích. Za zemi původu je označovaná Itálie (odtud původní název macarons).

Proč makronky učarovaly světu

Svou slávu si tato sladká dobrota ale naplno užívá především ve Francii, kde je v nabídce téměř každé kavárny a pekárny.

Makronky si postupem času našly své obdivovatele po celém světě a slouží jako oblíbená svačinka, která se skládá z lehké a sladké vrchní a spodní sušenky a náplně, která je tvořena většinou máslovým krémem nebo džemem. Jejich kouzlo tkví v tom, že se po skusu rozplývají v ústech na jazyku. Jsou také považované za cenově dostupné.

Historie sladké dobroty

Dnešní sladké pečivo je výsledkem dlouhého vývoje makronek z minulosti. Italské stopy sahají až do 8. století.

Podle legend se pochoutka dostala do Francie v roce 1533, kdy se italská královna Kateřina Medicejská provdala za francouzského krále Jindřicha II. a její cukráři s sebou přinesli recept na makronky. Tehdy se tyto sušenky vyráběly z mandlí, vaječného bílku a cukru a byly bez náplně. Měly humorný název „kněžské pupíky“.

V roce 1682, kdy král Ludvík XIV. pořádal společenskou událost ve Versailles, byly hostům jako uvítací gesto podávány makronky. Od té doby byly ve Francii považovány za exkluzivní delikatesu pro královské rodiny. Tradice „královského pohoštění“ pokračovala až do pádu říše v roce 1789.

Makronky pro každého

Během francouzské revoluce hledaly dvě sestry, Marguerite a Marie-Elisabeth, azyl ve městě Nancy ve východní Francii. Právě ony začaly v roce 1792 makronky prodávat prostým lidem. Výroba pečiva byla jejich vášní, a proto se rozhodly si pečením „kněžských pupíků“ vydělat peníze na obživu. Právě toto pečivo je proslavilo po širokém okolí.

Vylepšená verze na sebe nenechala čekat

Ve 30. letech 19. století byly makronky spojeny po dvou sušenkách náplní. Oblíbené bylo želé nebo likérové krémy.
Zásluhu na moderních makronkách má Ladurée of Paris, slavný pařížský čajový salon, který začal moderní verzi pečiva prodávat na počátku 20. století. V současnosti tato slavná luxusní cukrárna prodává makronky v různých variantách jako slaný karamel, čokoláda, pistácie, pomerančové květy a maliny. Základní recept se během té doby nezměnil.

Makronky překračují oceán

Tyto delikátní sladkosti rychle nahrazují košíčky ve Spojených státech. Jejich popularitu lze přičíst skutečnosti, že jsou lahodné, mají různé barvy a příchutě a mají nízký počet kalorií. V průběhu let se v New Yorku, Seattlu a San Franciscu rozrostly pekárny specializované na výrobu makronek.

Národní den makronek

Národní den makronek je francouzská tradice, která začala v roce 2005 v Paříži ve spolupráci s místními pekárnami na podporu místních charitativních organizací. Den dává možnost milovníkům makronek ochutnat tyto sušenky z různých pekáren.

V tento den zapojené francouzské obchody, které mají makronky v sortimentu, dávají zákazníkům ke každému nákupu vzorek oblíbeného pečiva zdarma. Tato tradice se stala tak populární, že se postupně rozšířila i za hranice Francie a makronky už mají své dny i v dalších městech, jako je Budapešť nebo Toronto.

Zdroj: tasteatlas.com, macaronqueen.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz