Makrobiotická strava: Dosáhněte fyzické a psychické harmonie za pomoci těchto pravidel

Zdroj: Shutterstock

Makrobiotická strava je obecně vnímána jako speciální přístup k životu, který je založen na taoistickém učení jin a jang. Pro mnoho lidí je velkým otazníkem. Příliš mnoho o makrobiotické stravě nevědí, někteří se ani nezajímají a další se cítí nejistě, protože co neznají, tomu nedůvěřují.

Makrobiotická strava vychází z přesvědčení, že fyzický a také psychický stav člověka je důsledkem toho, jak vnímáme svět jako takový a jak pohlížíme na potravu.

Jak to funguje?

Makrobiotika věří, že správná kombinace potravin vede k dosažení ideální fyzické a psychické harmonie – tedy stavu, ve kterém je jin a jang v rovnováze. Makrobiotika proto potraviny rozděluje do energetických skupin na základě toho, jaká energie u nich převažuje.

Makrobiotika zná tři energetické skupiny potravin:

  • potraviny, které zpevňují, zahřívají a stahují buňky v těle,
  • potraviny, které roztahují, uvolňují a ochlazují buňky v těle a
  • potraviny, které jsou neutrální.

Mění se podle ročního období i dostupnosti potravin

Zajímavostí je, že makrobiotickou stravu nelze tak úplně definovat. Je totiž proměnlivá na základě mnoha faktorů. Mění se například podle ročního období, podle dostupnosti potravin nebo podle zeměpisné polohy. Vliv má i denní doba, pohlaví nebo věk člověka.

Základem jídelníčku jsou ale zpravidla celozrnné obiloviny, které tvoří 50 až 60 % stravy. Dalších 20 až 30 % je tvořeno lokální zeleninou, převážně listovou. 5 až 10 % představují mořské řasy a zbylých 5 až 10 % je tvořeno luštěninami, kam patří čočka, fazole nebo sója.

Základní zásady makrobiotické stravy

Mezi základní pravidla makrobiotické stravy patří například omezení konzumace na lokální biopotraviny. Člověk by měl jíst maximálně 2 až 3 jídla denně, neměl by se přejídat a jíst až do okamžiku, kdy se cítí přeplněný.

Strava by se měla připravovat v páře nebo tlakovém hrnci, při úpravě jídla byste měli používat pouze dřevěné, skleněné, nerezové nebo keramické nádobí. Dalším pravidlem je, že byste každé sousto, které si vložíte do úst, měli přežvýkat minimálně padesátkrát a pít by měl člověk jen tehdy, kdy pocítí žízeň.

Na co byste si měli dát pozor?

Pozornost věnujte zejména pestrosti jídelníčku. Při dodržování makrobiotické stravy totiž může dojít k nedostatku živin. Proto se snažte svůj jídelníček poskládat tak, aby v něm nechyběly bílkoviny, vitamíny a minerály – zejména vápník a hořčík.

Makrobiotickou stravu byste podle jejích příznivců měli aplikovat dlouhodobě, nejedná se o žádnou dietu nebo přechodný způsob stravování, ale spíše o určitý životní styl. A buď mu dokážete přijít na kloub, nebo půjde absolutně mimo vás.

Zdroj: winchesterhospital.com, healthline.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz