Tak, jak stoupá počet osob trpících depresemi a úzkostnými poruchami, zvyšuje se i zájem o psychedelika. Předběžné výsledky klinických studií totiž naznačují, že psychedelické drogy mohou uživatelům pomoci s překonáním psychických problémů.
LSD, neboli diethylamid kyseliny lysergové, a další psychedelika jako psilocybin nebo ketamin jsou tradičně známé pro své halucinogenní účinky. V posledních letech se však jejich vnímání mění, a to díky rostoucímu počtu vědeckých studií poukazujících na jejich možný terapeutický potenciál, zejména v oblasti léčby psychických onemocnění.
Psychedelika a výzkum
Nedávné studie ukazují, že psychedelika jako LSD vyvolávají změny v neuronových cestách a neurochemii mozku a mohou mít antidepresivní účinky. Například studie z roku 2023 zjistila, že LSD může pomáhat v obnově neuronálních spojení, což může být prospěšné u lidí trpících depresí nebo úzkostmi. Zajímavé je, že se tyto účinky mohou objevit i bez vyvolání halucinací.
Společnost Mind Medicine (MindMed) Inc. zase zveřejnila slibné výsledky studie zkoumající účinky MM-120 (lysergid d-tartrát – forma LSD s tartrátovou solí) na osoby s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD).
Studie se účastnilo 198 pacientů s GAD. Účastníci byli rozděleni do pěti skupin, z nichž čtyři dostávaly dávku přípravku MM-120 (25, 50, 100 nebo 200 µg) a pátá placebo. Výsledky ukazují, že 78 % účastníků s vyšší dávkou MM-120 (100 nebo 200 µg) dosáhlo po čtyřech týdnech významného zmírnění příznaků.
Nebezpečný trip
I když jsou výsledky výzkumů psychedelik nadějné, zázračnou léčbu (alespoň prozatím) nečekejme. Překážkou pro používání psychedelik jako antidepresiv jsou rizika, která s sebou trip přináší. Halucinace mohou u lidí s určitými rizikovými faktory vyvolat psychózu a vzhledem k jejich nepředvídatelným účinkům musí lékaři pacienty při užívání drog pečlivě sledovat. Většina výzkumů navíc probíhala na zvířatech, která se od lidí přeci jen trochu liší.
V rozhovoru pro Český rozhlas lékařka Vivian Mária Winkler zdůrazňuje potenciál psychedelik v léčbě psychických poruch. Podle ní, přestože výzkum je stále v rané fázi, jsou výsledky velice slibné. Zdůrazňuje však také potřebu dalšího výzkumu a opatrnosti, zvláště kvůli možnosti psychotických reakcí.
„Ráda bych také nabádala k obezřetnosti. O psychedelických látkách se hodně mluví a lidé mají chuť se sami léčit a experimentovat, ale myslím, že je dobré brát ohled na to, že se jedná o silně změněné stavy vědomí, a je potřeba k tomu přistupovat s respektem a pokorou. Pokud toto dodržíte, může to být velkým přínosem.“
Zdroj: Rafael Moliner, Psychedelics promote plasticity by directly binding to BDNF receptor TrkB, 2023, Český rozhlas, Medical News Today, Science, Mind Medicine (MindMed) Inc.
Autor: Dominika Jandorová