Lněné semínko v současné době najdete v mnoha receptech, což má několik důvodů. Nejenže je zdravé, ale zároveň má výtečné pojivové vlastnosti, takže ho lze používat na místo vajec.
Původ a rozšíření lnu setého
Lněné semínko je semínko z rostliny, která se nazývá len setý (Linum usitatissimum). Původně zřejmě rostl v oblastech mezi východním Středomořím a Indií. Během neolitu (mladší doba kamenná) došlo k jeho domestikaci, přičemž později byl hojně pěstován ve starověkém Egyptě. Len byl velmi důležitou rostlinou, protože se z lněných vláken vyráběly oděvy a zároveň disponoval zdravými semeny. Pěstován byl tedy i v následujících tisíciletích a děje se tak dodnes, a to prakticky po celém světě.
Léčivé účinky lněného semínka
Lněná semínka jsou olejnatá, takže je z více než 40 % tvoří tuky, a to hlavně zdravé omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležitou součástí stravy, a to i pro fyzicky aktivní lidi. Navíc obsahuje i proteiny a zároveň velké množství vlákniny, čímž se podílí na zdravém trávení. Nejenže zlepšuje funkčnost zažívání, ale také působí proti zácpě. Trávicí soustavě pak pomáhá i díky tomu, že účinkuje proti žaludečním a střevním zánětům, stejně jako proti žaludečním vředům.
Lnění semínko může ovšem člověku pomoci i v dalších ohledech. Podílí se rovněž na zdraví kardiovaskulární soustavy, neboť např. snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má antioxidační vlastnosti, takže tělu pomáhá zbavovat se škodlivin. Kladně působí rovněž proti cukrovce, chorobám jater či kornatění cév. Semínka lnu lze ovšem užívat i zevně, neboť pozitivně účinkují při kožních potížích a spáleninách a pomoci mohou také s vysušenou pokožkou.
Lněné semínko v kuchyni
Lněné semínko dnes seženete jak v obchodech se zdravou výživou, tak v supermarketech i jinde. Z hlediska výživnosti je ideální ho konzumovat zasyrova. Na druhou stranu jsou semena tvrdá, takže se těžko tráví. Musíte je tedy pořádně rozkousat, případně nejprve rozemlít či rozdrtit. Pořídit si ovšem lze i drť ze lněných semínek. Použít ji lze do pomazánek, kaší či salátů a navíc má výtečné pojivové vlastnosti. Lněné semínko lze také opražit, případně přidat do pečiva a cukroví. V kuchyni pak nachází uplatnění i lněný olej, který je výtečným zdrojem zdravých tuků.
Zajímavosti o lněném semínku
- Ačkoli si lze pořídit i drť ze lněných semínek, často se jedná pouze o odpad z výroby lněného oleje. Semena lnu si tedy raději kupte vcelku a rozemelte si je doma.
- Zmínili jsme rovněž výtečné pojivové vlastnosti. Lněné semínko je tedy praktickou alternativou vajec pro vegany, neboť právě ty může při přípravě pokrmů nahradit.
- Lněné semínko se vizuálně podobá semínku sezamovému. V obchodě jej přitom naleznete v různých barevných odstínech hnědé (od světlé až po tmavou).
- Len je u nás dlouhodobě více známý pro lněná vlákna než pro svá semena. Snad každé malé dítě totiž vidělo krátký film Krtek a kalhotky, ve kterém len hraje důležitou roli.
- Samotný len setý má světle modré květy a dorůstá až do výšky 1,2 m. U nás přitom roste v horských a podhorských oblastech.