Liči je tropické ovoce, které mj. obsahuje velké množství vitamínu C. Pokud tedy chcete letos na Vánoce vyzkoušet něco nového, můžeme vám ho doporučit.
Původ liči
Liči čínské (Litchi chinensis) pochází z Číny, k čemuž ostatně odkazuje jeho druhový název. Jedná se dokonce o dlouholetou součást tradiční čínské medicíny. V současné době se ale pěstuje i na mnoha dalších místech asijského kontinentu. Pěstováno navíc bývá i v Africe a Americe a pořídit si jej můžete rovněž v Evropě. Sehnat ho lze ostatně i v České republice.
Kde si liči pořídit?
Čerstvé či konzervované liči dnes seženete i v českých obchodech, ačkoli se nedá říci, že by jej ve své nabídce měla každá prodejna ovoce a zeleniny. Pořídit si nicméně můžete spoustu produktů, které se z tohoto tropického ovoce vyrábějí. Zakoupit si je možné pyré, víno nebo džus. Pokud jste ho tedy doposud neměli, máte hned několik možností, jak jej ochutnat.
Využití v kuchyni
Slupka liči disponuje bodlinami, takže je nutné jej nejprve oloupat. Tím se dostanete k bílé dužině, která ještě obsahuje nepoživatelné jadérko, které je třeba před konzumací odstranit. Toto ovoce je nutné konzumovat čerstvé (viz níže). Díky jemné a sladké chuti jej lze přidat do ovocných salátů, ale můžete si z něj připravit také výtečnou nádivku do palačinek apod.
Liči z hlediska zdraví
Dužina plodů obsahuje více vitamínu C než pomeranče, které jsou známy jako tradiční zdroj této důležité látky. Díky tomu má kladný vliv na imunitní systém, takže se jedná o vhodné ovoce pro období virových epidemií. Pozitivně působí rovněž na kardiovaskulární systém, když pomáhá optimalizovat hladinu krevního cukru a regulovat krevní tlak. Mluví se také o kladném vlivu na trávicí a nervovou soustavu.
Zajímavosti o liči
- Toto ovoce není vhodné vařit. Pokud byste tak učinili, celé zhoubovatí a stane se nepoživatelným.
- Liči je voňavé, sladké a velmi chutné. Proto bude nepochybně chutnat i dětem. Rostlina je ostatně známá také jako dvouslivák lahodný.
- V Číně se dokonce dužina plodu dává dětem jako dudlík. Pokud tedy chcete, aby vaši potomci jedli více ovoce, můžete jim dopřát právě toto.
- Sušené plody jsou někdy nazývány jako „čínské švestky“, v konzervované formě se jim zase říká „čínské jahody“ anebo „čínská jablka“.
- Díky příjemné vůni tohoto ovoce se jeho odér využívá i v kosmetickém průmyslu.