Lichořeřišnice ozdobí zahradu i balkon, dokáže ozvláštnit třeba salát, a dokonce poslouží i v lidovém léčitelství

lichoresitnice
Zdroj: Shutterstock

Lichořeřišnici v zahradě nepřehlédnete. Rostlina pochází z Jižní Ameriky, kde se běžně používá jako koření. Dlouho se také ví o jejích léčebných účincích, které byly po staletí využívané v lidovém léčitelství.

O rostlině

Do Evropy se z Peru dostala s největší pravděpodobností zásluhou španělských dobyvatelů, kteří objevovali nové země. Evropané byli uchváceni krásou květů, a rostlina tak našla své pevné místo v okrasných zahradách, kde zdobila altány a pergoly.

Původně byly rostliny trochu jiné a květy menší. Teprve šlechtěním holandskými zahradníky vznikly velkokvěté rostliny v barevných kultivarech. Některé druhy mají také okrasné žíhané listy. Celá rostlina může narůst tak, že popínavé výhony dosahují délky 4 až 5 metrů.

Pěstování není podle webu Zdraví Euro nijak náročné. Má ráda teplo, hodně slunce a místo chráněné před větrem.

Rostlina je jedlá a dá se využít mnoha způsoby, tedy nejen jako léčivá bylina. Přesto je dobré její léčivé účinky znát. Květy obsahují množství minerálních solí, vitamín C, betakaroten, lutein a mastné kyseliny. Známé jsou i antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Stejně jako květy jsou často na talíři i listy.

Pupeny rostliny jsou navíc prostředkem proti zácpě. Čaj je dobrý na problémy s močovými cestami, uplatní se i v době nachlazení a respiračních problémů. Nálev lze použít jako dezinfekční roztok, který nahradí peroxid. Navíc zrychluje hojení a odstraňuje hnis z ran. Extrakt z rostliny obsahuje síru, a proto je vítanou přírodní přísadou v péči o pleť a o strukturu vlasů.

Použití lichořeřišnice v kuchyni

Konzumují se hlavně květy, semena a listy. Lze je použít do salátů, na obložení pečiva, na výrobu pesta a do omáček.

Lichořeřišnice ozdobí zahradu i balkon, dokáže ozvláštnit třeba salát, a dokonce poslouží i v lidovém léčitelství
lichořeřišnice na talíři, zdroj: Shutterstock

Čaj z lichořeřišnice

Čaj zlepšuje trávení a průchodnost střev. Je také příjemně voňavý a zlepšuje krevní oběh. V chladných dnech dokáže šálek horkého čaje rychle zahřát. Doporučuje se na posílení imunity, a to se může právě před dlouhou zimou hodit.

Příprava čaje je jednoduchá, stačí dvě lžíce pokrájené rostliny přelít horkou vodou. Nechá se vyluhovat asi čtvrt hodiny. Kdo má rád teplé mléčné nápoje, může místo vody použít horké mléko a přidat med. Jako lék se čaj nebo mléčný nápoj doporučuje pít až 4x denně v množství malého šálku. Pomáhá i na nepříjemný chrapot.

Kapary z lichořeřišnice

Herbavis dále nabízí netradiční zpracování rostliny. Postačí pupeny z rostliny, běžné koření jako je hřebíček, černý pepř, nové koření a sůl. Na naložení je ještě potřeba půl sklenice octa, půl sklenice cukru a 2 sklenice vody.

Pupeny se vaří ve slané vodě asi 5 minut a poté se zchladí a vloží do malých skleniček.

Nálev se udělá z vody, cukru a octa. Když je cukr rozpuštěný, přidá se koření a poupata se ve sklenicích zalijí nálevem. Sklenice se dobře uzavřou a sterilují běžným způsobem

Oku lahodící salát z lichořeřišnice

Na netradiční salát je třeba 100 g uzené ryby, pár listů ledového salátu, chilli papričky, 100 g tvarohu, 5 ks sušených rajčat, hrst květů lichořeřišnice, šťáva z citronu a balzamikový ocet dle chuti.

Všechny suroviny se smíchají. Květy léčivky lze použít čerstvé nebo spařené. Mají jemně pikantní chuť a dobře se hodí i k okurkám a čerstvým rajčatům.

Zdroj: Herbavis, Zdraví Euro

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz