Levandule lékařská patří mezi rostliny, které mají opravdu široké využití. Nejenže kladně působí na naše zdraví, ale používána je také v kuchyni, kosmetice, stejně jako při masážích i dalších příležitostech.
Odkud levandule lékařská pochází?
Levandule je rostlinou, která byla člověkem využívána už ve starověku. Vzhledem k tomu, že pochází ze západních oblastí Středomoří, nejprve se tak dělo především na Pyrenejském poloostrově. Levandule se ovšem rychle rozšířila do dalších oblastí. Dnes se tedy vyskytuje v jižní Evropě i v severní Africe (Alžírsko). Pěstuje se ovšem také ve vzdálenějších oblastech (např. v Japonsku či Austrálii). Rozsáhlé plantáže s touto krásnou rostlinou nalezneme ale blíže její původní domoviny, totiž ve francouzské Provence.
Léčivé účinky levandule
Levandule lékařská patří mezi léčivé rostliny, což ostatně dokládá už její druhový název. Zmínit musíme její zklidňující účinky. Kladný vliv (při vnitřním i zevním použití) na má na bolesti hlavy, závratě, nespavost, nervozitu či depresivní stavy a pomáhá ulehčit i od všudypřítomného stresu. Levandule působí pozitivně rovněž na kardiovaskulární a trávící soustavu. Ženám navíc ulehčuje od bolestí při menstruaci a využít ji lze i při potížích s pokožkou (ekzémy, akné, záněty, hojení ran).
Využití levandule v kuchyni
Levandule u nás nepatří mezi známé kuchyňské ingredience, což ale neplatí pro Francii, Španělsko a Itálii. V kuchyni má koneckonců široké uplatnění. Disponuje ale silným aroma a nahořklou chutí, takže s ní případně šetřete. Hodí se každopádně např. k masům či sýrům (třeba do marinád na grilování). Své místo může mít levandule i v zeleninových směsích a uplatnění nachází také ve sladkých pokrmech. Může se stát surovinou do koláčů, kompotů, bábovek, pudinků či marmelád. Někde navíc bývá součástí provensálského koření (především za Atlantikem).
Další využití levandule lékařské
Nálev z květu levandule se přidává do koupele, kde snoubí příznivý vliv na pokožku s příjemnou vůní. Existuje rovněž levandulový olej, který se perfektně hodí k masážím, když např. pomáhá při revmatických bolestech. Využívána je také v kosmetice, kde se z ní vyrábí parfémy nebo vonné oleje. Ostatně květy rostliny se občas dávají do šatníku, aby provoněly oblečení. Levandule má navíc ještě jednu zajímavou vlastnosti– odpuzuje hmyz. Rádi ji určitě nemají moli, stejně jako komáři.
Zajímavosti o levanduli lékařské
- Levandule byla do koupelí přidávána už ve starověkém Římě, Ostatně samotný název rostliny pochází z latinské lavare, což znamená „mýt se“.
- Levandule je jedním ze symbolů Provence, neboť velké lány fialových květů působí vskutku úchvatně. Zajímavé je, že se sem rostlina dostala díky římské invazi.
- Levandule se značně rozšířila už ve starověku. Např. v Egyptě se používala při mumifikaci. Pomáhala tedy zemřelým v „přežití“ na onom světě.
- Ačkoli levandule roste především na jihu Evropy, vypěstovat ji lze i v ČR. V našich podmínkách ovšem následně nemá tak efektivní léčivé účinky.
- V současné době se levandule dostala i do populární kultury. Tak např. v knihách a filmech o Harry Potterovi se jedna z postav jmenuje Levandule Brownová.