Lanýže patří mezi přední pochoutky světové kuchyně. Ačkoli tato zvláštní a velmi drahá houba, která má bramborovitý tvar, roste i u nás, za její sbírání můžete dostat mastnou pokutu.
Původ a výskyt lanýžů
Lanýže se vyskytují na planetě Zemi již nějaký ten pátek. Člověk je přitom znal již ve starověku, kdy se o nich zmiňuje i Bible. Tato houba, která se nachází pod zemí, se vyskytuje především ve středomořských oblastech. Oblíbená přitom byla např. ve starověkém Římě, nebo později na dvorech francouzské šlechty. Lanýže rostou především v listnatých lesích, a vzhledem k tomu, že je problém je najít, se jedná o velmi drahou houbu.
Kde lanýže ochutnat?
Existuje několik druhů lanýžů, které se liší nejen vzhledem a chutí, ale také cenou. Zatímco některé druhy můžete sehnat za přijatelnou cenu, kilogram kvalitních černých lanýžů váš může vyjít i na více než 50 000 Kč. Pokud byste však chtěli ochutnat bílé lanýže, ty mohou stát ještě jednou tolik. V České republice si každopádně můžete pořídit konzervované lanýže, které tak drahé nejsou, přesto musíte počítat s faktem, že za menší sklenici zaplatíte několik stovek.
Lanýž jako „diamant gastronomie“
Často se říká, že kdo tuto houbu ochutná, okamžitě si zamiluje její chuť. Pokud si lanýže pořídíte, měli byste vědět, že ne všechny druhy se hodí pro tepelnou úpravu. V teplé kuchyni lze využít např. černé lanýže, neboť jejich chuť lépe vynikne zahřátá. Naopak bílé lanýže se do vařených pokrmů přidávají až v samotném závěru a mohou se používat i syrové. V každém případě byste žádný druh neměli připravovat společně s výraznými surovinami, neboť ty by „přehlušily“ jejich jedinečnou chuť.
Lanýže z hlediska zdraví
Lanýže obsahují velké množství bílkovin, a naopak se v nich vyskytuje málo sacharidů a tuků. Navíc neobsahují žádný cholesterol, takže mohou být součástí zdravého jídelníčku. Vzhledem k těmto vlastnostem se může jednat o vynikající, i když poněkud drahou potravinu pro vegetariány a vegany. A pozor! Podle tradiční medicíny nasávají lanýže esenci z kořenů stromů, takže prý mají životadárné účinky a jejich účinnost se může projevit i v ložnici, neboť prý působí afrodiziakálně.
Zajímavosti o lanýžích
- Jak už jsme zmínili, lanýže lze najít hlavně ve Středomoří. Ty bílé např. rostou pouze v oblasti italského Piemontu a navíc je těžké je najít. Proto se jedná o unikátní a velmi drahý produkt.
- Tyto houby rostou rovněž v České republice, a to konkrétně letní lanýže, které spadají mezi lanýže černé. Sbírat je však nesmíte, neboť jsou chráněny zákonem a hrozí pokuta 10 000 Kč!
- Plodnice lanýžů se nachází pod zemí, proto se tak obtížně hledají. Ve Francii se k jejich nalezení používají prasata, v Itálii zase speciálně vycvičení psi (italský vodní pes).
- Cena některých lanýžů může být skutečně astronomická. V roce 2007 se kupříkladu vydražil obrovský bílý lanýž o váze 1,5 kg za neuvěřitelných 8,4 milionů Kč!
- Ačkoli se jedná o ceněnou pochoutku, existuje riziko, že za několik generací lanýže zcela zmizí. Na vině může být změna klimatu a teplejší a sušší počasí.