Mandarinka je výborné ovoce, které chutná i vybíravým dětem. V kuchyni najde celou řadu uplatnění a používají ji jak profesionální cukráři, tak domácí nadšenci sladkých dobrot.
Mandarinky a klementinky
Pokud budete důslední, u některých receptů narazíte na doporučení, že je lepší zvolit mandarinky před klementinkami. Poznáte rozdíl?
Mandarinka pochází z Číny a má tisíciletou historii. Její existence je zdokumentovaná už ve 12. století před naším letopočtem. Právě proto se ovoce jmenuje mandarinka, podle vysokého státního úředníka „mandarína“.
Klementinky jsou mladší a pochází ze středomořské oblasti, kde vznikly náhodným křížením mandarinky a hořkého pomeranče v roce 1912 v Alžíru. Klementinky mají více hořkosti ve slupce, a proto se do všech receptů, kde se používá i kůra, doporučují mandarinky.
Mandarinkový dort s medovou glazurou
Oblíbenou dobrotou je mandarinkový dort z celých mandarinek. Je velice jednoduchý na přípravu a můžete si ho vyzkoušet tak, jak si ho pečou italské hospodyňky.
Mandarinkový dort je měkký a krásně voňavý. Na povrch upečeného dortu lze dát oblíbené zdobení, ale úplně stačí i pár tenkých plátků mandarinek zalitých glazurou z medu. Díky tomu je dort lesklý a ještě jemnější.
Zadané množství je pro formu o průměru 22 cm.
Potřebné suroviny
Budete potřebovat: 3 celé mandarinky do těsta a jednu na ozdobu, 300 g mouky, 240 g cukru do těsta a lžíci cukru na glazuru, 3 vejce, 100 ml slunečnicového oleje, 100 ml mléčného nápoje nebo ovocné šťávy, vanilku, prášek do pečiva a 2 lžíce medu na glazuru.
Rychlá příprava
Pro přípravu je vhodné mít BIO mandarinky, které je třeba ještě důkladně omýt, protože na kůře může být vosk. Ten není škodlivý, ale neudělal by dobrou chuť. Mandarinky se rozkrájí na čtvrtiny. Pokud mají pecky, je nutné je odstranit. Potom se musí rozmixovat.
K pyré se přidají všechny suroviny na rozmixování a smíchání. Pokud není mixér dost výkonný, mohou se vajíčka rozmixovat zvlášť. Prosetá mouka s práškem do pečiva se přidává nakonec.
Vše se peče ve formě na dort nebo na bábovku při 180 °C asi 45 minut. Upečení lze zkontrolovat špejlí.
Než se dort upeče, připraví se glazura. Stačí svařit 2 šálky vody s medem, cukrem a slupkou z jedné mandarinky nakrájenou na malé kousky. Směs se vaří tak dlouho, dokud nevznikne hustý sirup. Zbylou mandarinku lze použít na výrobu plátků k ozdobení dortu. Posledním krokem je přelití horkého dortu medovou glazurou.
(Mandarinky se velice dobře doplňují s mandlemi. Pro zajímavější chuť lze nahradit část pšeničné mouky mandlovou a drcené mandle lze použít na ozdobu.)
Při pokojové teplotě vydrží 3 až 4 dny.
Mandarinková panna cotta
Panna cotta je v Itálii oblíbená, a i smetanový dezert může chutnat po mandarinkách.
Porce je pro 4 až 6 lidí (záleží na velikosti formiček).
Potřebné suroviny
Budeme potřebovat: půl litru šlehačky, moučkový cukr podle chuti, 5 g želatiny (plátky), 5 mandarinek a 2 lžíce hnědého cukru.
Jednoduchý postup
Želatina se namočí do studené vody nejméně na 10 minut. V hrnci se zahřeje smetana s moučkovým cukrem a přidá se vymačkaná želatina. Vše se dobře promíchá, než vznikne hladký krém. Formičky se vypláchnou studenou vodou a naplní připravenou smetanou. Když smetana vychladne, dá se minimálně na 5 hodin do lednice.
Mezitím se připraví mandarinková omáčka. Oloupe se kůra ze 4 mandarinek a odstraní co nejvíce slupek a tuhých bílých části z dužiny ovoce. Mandarinky rozebrané na klíny se vloží na pánev s hnědým cukrem a několika lžícemi vody a vaří se asi 10 minut, něž ovoce změkne.
Potom se vše propasíruje přes síto. Šťáva se vrátí na oheň a vaří tak dlouho, než získá hustější konzistenci. Po vyklopení z formy se ztuhlá smetana přelije mandarinkovou omáčkou, která se může pro dospělé vylepšit kapkou rumu. Zbylá mandarinka se použije na ozdobu.
Zdroj: Giallozafferano, Magicgardening, Giallozafferano
Autor: Lída Kropáčková