Kysané zelí je perfektní potravinou pro zimní měsíce. Nejenže totiž mnoha lidem chutná, ale zároveň se jedná o zásobárnu zdraví prospěšných látek. To ovšem nemusí platit o některých kupovaných produktech.
Kysané zelí jako ideální potravina na zimu
Kysané zelí známe asi všichni. Jedná se o zkvašené hlávkové zelí, o což se starají bakterie mléčného kvašení. Za jeho kyselou chuť přitom může kvašení cukrů, čímž vzniká kyselina mléčná. Kysané zelí je sice výbornou přílohou, především se ale jedná o zásobárnu zdraví prospěšných látek, což platilo už v antice. Existovaly doby, kdy nešlo mrazit potraviny a další ještě nebyly dostupné. Lehce skladovatelné kysané zelí tak představovalo cenný zdroj účinných látek především pro zimní měsíce.
Prospěšnost kysaného zelí
Kysané zelí obsahuje opravdu velké množství účinný látek. V souvislosti s ním se však hovoří především o dvou – vitamínu C a probiotikách. Kysané zelí pozitivní vliv na imunitu a pomáhá v boji proti únavě. Tím se stává ideální potravinou pro chladné zimní měsíce. Navíc se podílí na krvetvorbě a kladně působí na vysoký krevní tlak. V neposlední řadě nachází uplatnění při detoxikaci a pozitivně působí na funkci střev, takže má vliv i na lepší trávení.
Kysané zelí z obchodů může být problematické
Ne že by představovalo zdravotní rizika, jen nemusí být tak zdravé, jak se domníváme. Některé produkty totiž obsahují konzervanty a další prošly procesem sterilace. Jak přitom ukázaly testy, právě tento proces sloužící ke konzervaci potravin ničí zdraví prospěšné látky. Pokud si tedy budete kupovat kysané zelí v obchodě, čtěte etiketu. Máte nicméně ještě jednu možnost – tuto zdravou potravinu si můžete připravit sami doma.
Jak si kysané zelí naložit doma?
- Pořiďte si pevnou hlávku zelí, umyjte ji a odstraňte svrchní vrstvu.
- Zbytek nakrájejte na tenké proužky.
- Ty dejte do mísy, důkladně osolte a přidejte kmín.
- Někteří lidé přidávají i další ingredience jako křen, cibuli anebo česnek. Použít ale můžete i další suroviny.
- Nakrájené zelí v míse pořádně promačkejte, dokud nezměkne a nepustí šťávu.
- Zhruba po 120 minutách dejte co nejvíce zelí do sklenice tak, aby v ní nezůstal žádný vzduch.
- Sklenici neprodyšně uzavřete víčkem a dejte ji do temné místnosti zhruba na měsíc.